What´s the Bleep...kapitola 11.

26. listopadu 2008 v 0:13 | Johanka |  Smaragdový příběh
A co, že se stalo za tajemnou událost, kterou jsem vám chtěla objasnit smysl zveřejnění naší filozofické debaty? Mám na mysli tu kolem Paddyho bůhvíproč vystřelené věty o objevu vědců, že neexistuje rozdíl mezi tím, co si mozek pamatuje a tím, co vidí:

Pátý den po Paddyho odjezdu přišla na návštěvu Carmen, se kterou jsme pak v šest, jako každý čtvrtek, odcházely do divadla. Že si ve škole vypálila DVD o propojení vědy a náboženství, ale že se prolíná s příběhem, v němž hraje hluchoněmá herečka. Carmen poznala některá slova ve znakové řeči, ale připadalo jí, že je překládají úplně nesmyslně. Ona Carmen, když v něčem neměla jasno, byla vůbec nesvá. Byla tak nesvá, že jsem na chvíli vážně zapochybovala, jestli jsem jí nevykládala nějaké ptákoviny. Ale jen na chvíli.

"Co je to za film?"
"What's the Bleep."
"Ne, myslím, jestli není 'made in USA'."
"Řekla bych, že je."
(tak jsme doma, nejsem blb) "Asi jsem ti zapomněla říct, že ve státech používají stejný znaky pro jiná slova, přestože obě angličtiny zní skoro stejně. Mají prostě svoje Mc Donaldy, svoje Michaely Jacksony a taky svojí znakovou řeč. Američani…"
"Já věděla, že nejsem idiotka!" splácla ruce. "Nepustíme si ho, když už jsem nás přinesla?"
"Do notebooku s ním. Chceš kafík, nebo čajík?"
"Kafík, velkej se vším."
Zapálily jsme si rododendronovou vonnou tyčku, uvelebily se na gauči v obležení polštářů, mezi nás jsem položila tác s kafíkem a čajíkem, pytlík loupané dýně a věci se začaly dít.

Kritik by asi napsal:

"What's the Bleep je překvapivá směsice výpovědí specialistů na kvantovou fyziku, psychoterapii, genetické inženýrství, astrofyziku, psychiatrii, neurologii, biochemii, profesorů teologie a matematiky a mnoha dalších lidí dokazujících existenci, smysl, funkčnost a možnosti kvantové fyziky. Paradoxní je, že autoři všech výpovědí se navzdory různým pohledům svých oborů v názorech doplňují a shodují. Nastiňují skutečnost, že kvantová fyzika, jakožto fyzika nekonečných možností, je sled událostí nepodléhajících času ani prostoru, nýbrž vědomí a otevřenosti mysli každého jedince.
Vše se prolíná do příběhu, na němž laik, ba možná skeptický laik, pochopí a dá za pravdu, či se přinejmenším otevře možnosti, že naše vnímání světa je díky konvenčním metodám výchovy, špatnému výkladu náboženských nauk a neustálému ohraničování našich snů, velmi omezené."

Ale Johana, tedy já, ohromena genialitou tvůrce, si vzpomínám hlavně na jednu konkrétní část:

"Mozek nerozezná rozdíl mezi tím, co je venku a co se děje uvnitř nás. Nerozezná rozdíl mezi tím, co vidí ve svém okolí a co si pamatuje. Věci, které považujeme za samozřejmé, nemusí být pravdivé. Jsme uvězněni v konceptech myšlení a často o tom ani nevíme. Mozek zpracovává 400 miliard bitů informací za sekundu, ale my jsme si vědomi jen 2000 z nich. To znamená, že se realita v našem mozku odehrává neustále. Avšak my jsme ty informace neintegrovali. Mozek ovlivňuje, co je schopen vidět. Z toho vyplívá, že naše oči vidí víc, než je náš mozek schopen vědomě promítnout. Vidíme jen to, čemu věříme, že je možné......Když Kryštof Kolumbus přistál u břehů Ameriky, tamní domorodci prý jeho lodě neviděli. Neměli ve svém mozku informaci o existenci lodi. Šaman si ale všimnul lámajících se vln. Proto chodil ke břehům každý den, až zpozoroval, o co se vlny lámou. Spatřil lodě. Řekl pak o jejich existenci ostatním a protože kmen šamanovi naprosto důvěřoval, dokázali je uvidět i oni."

Očima jsem se ani na okamžik nedokázala odtrhnout od monitoru.


"….Když se nedíváš, je to jako vlna, jsou tady vlny možností. Když se díváš, je to jako částice, částice zkušenosti…..
….Kdo je nejvyšším pozorovatelem? Kdo určuje, co je a není reálné? Vidí tedy oči nebo mozek?........"

DVD, které Carmen donesla, svým obsahem přesně navazovalo na můj a Paddyho rozhovor. Asi si říkáte, že Paddy náš film zkrátka viděl dřív. I já jsem si to říkala. Pověděla jsem Carmen o našem sobotním debatním kroužku a Carmen kývla:
"Jestli je to tak a Paddy nemá ponětí, že takový film běhá po světě, je to v návaznosti na to, co jsme viděly, další důkaz fungování kvantové fyziky."
"Nebo zkrátka náhoda. Zavolám mu."
"Ahoj Hanýsku! Právě jsem ti chtěl volat!"
"Ahoj Paddy! Doufám, že neruším."
"Nech si ty formality."
"Promiň. Carmen tě zdraví, je právě u mě. Máte už po koncertu?"
"Po odpoledním ano. Asi za hodinu nás čeká další. Na všechny je vyprodáno! Carmen čááááu! Můžeš jí to tlumočit?"
"Carmen čááááu! od Paddyho."
"Zavolám ti zpátky, ano?"
"Brnkni mi až večer, teď do toho Carmen pořád skáče."
(pozorovala jsem jí, jak hopsá polohovce a mává obalem od DVD)
"Večer zavolám taky…" zašeptal provokativně.
"Já to slyšel!" ozvalo se za ním.
"Kdo je to? Angelo?"
"Kdo jiný….Včera jsme stáhli film filmů. Bude se ti stoprocentně líbit. Udělám ti taky kopii."
"Děkuju. Já zrovna kvůli jednomu filmu volám. Carmen ho má ze školy. Trochu tu řešíme, jestli už jsi ho viděl."
"Voláš mi kvůli filmu?" zoufale zahýkal a rozbrečel se.
"Nenene, zadrž. Neplakej, noooo…Stýskalo se mi, dva dny jsem blouznila v horečkách, dnes jen brečím, vážně jsem k neutišení. Až přišla Carmen a říká mi: 'Nelam to v sobě, zavolej mu!' Konečně znáš pravdu!"
Na druhé straně zahřměl dvojí smích.
"Ty hade! Jak to, že necháš Angela poslouchat moje žalozpěvy?!"
"Z vyprávění by mi těžko uvěřil! Máš velkou hereckou budoucnost! Tak o jaký film šlo?"
Zastavila jsem poskakující Carmen a vytrhla jí z ruky obal.
"What's the Bleep. Viděl?"
"Whats' the Bleep?" udiveně se přeptal.
"Hmm. Viděl, nebo ne?"
"Celý ne. Díváme se s Angelem asi dvacet minut."
Zmateně jsem se zarazila.
"To je vtip?"
"Kdepak. Budeš chtít tu kopii?"
"Rozhodně. Páni! Zavoláš večer? Musím to říct Carmen."
"Zavolám. Kolem deseti. Budeš vzhůru?"
"Jistě. V deset ahoj."
"Nazdárek."
"Slyšela jsem," s úsměvem kývla. "Rozhodla jsem se udělat seminárku na téma Kvantová fyzika v životě. Použiju tebe a Paddyho, co říkáš?"
"Asi ano."
Připadalo mi, že jsem se ocitla vprostřed víru. Náš druhý telefon trval přes hodinu a půl…
 


Anketa

Ke které kouli máte nejvřelejší vztah?

k Zeměkouli
k Zeměkouli
k Zeměkouli

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama