Znakování...výhody a nevýhody...aneb jak přispět ke světovému ztišení

14. prosince 2008 v 23:33 | Johanka |  Lekce ztišení
Znakovou "řečí" se člověk dorozumí, pokud neslyší. To je asi každému jasné. Co ale každý neví, je to, že naučit se znakovat, má spoustu výhod i pro slyšící.
Znakový jazyk propojuje pravou a levou mozkovou hemisféru (tím pádem třeba spojování abstraktního a konkrétního, podpoření při odnaučování koktavosti).
Díky používání znaků si zejména děti uvědomují souvislosti mezi věcmi, lidmi a jejich vlastnostmi, což jim do života propůjčuje daleko širší vnímavost.

Existuje hodně seminářů, kde se dá naučit, jak se znakovým jazykem dorozumět s ještě nemluvícím mrňouskem. Pro vztah rodičů a dětí je takové učení přínosné už v tom, že se při něm věnují jen sami sobě a rozvíjí vzájemnou empatii. Zkrátka, naladí se na sebe, jsou citlivější na svá gesta a pohyby a z učení znakování se tak může stát nenahraditelný prostředek pro pochopení celkové řeči těla.
Znaková "řeč" je v podstatě univerzálním jazykem, záleží na úhlu pohledu, pod kterým se na to podíváte. (přesto chápu, že za tohle mě každý odbornostník ukamenuje)
Tvrzení České komory tlumočníků sice zastává názor opačný, ale asi záleží na osobním pohledu a na povaze zúčastněných. Jestliže patříte k lidem, kteří se domluví s každým, domluva ve znakovém jazyce je ještě mnohem jednodušší..., i když každá země má samozřejmě svá výrazná specifika. Různé země mají tedy vlastní národní znakový jazyk, ale základ výrazových prostředků bývá v mnoha ohledech podobný...a jen v malém poměru k tomu se výrazně liší, nebo vyjadřuje něco jiného.
Za fígl při porozumění v mezinárodní komunikaci znakovým jazykem považuju tzv. klasifikátory. Jde o znaky, kterými v ukazovacím prostoru představujeme osobu, nebo věc. Jako byste se při mluvení (pro které je dominantní zvuk) dorozumívali zvuky, ktreré platí napříč hranicemi. Takže místo "kráva" řeknete "bůůůůů", místo "pusa" zamlaskáte atd. Jenže v mluvené řeči je takových univerzálních výrazů poměrně málo. Ovšem v řeči znakové (kde je dominantní obraz), se dá najít více než třičtvrtě takto obrazně popisujících výrazů. Přidejte k tomu výraznější mimiku a...prostě pokud nejste jelita, tak je znakovka univerzální. Za tím si stojím a klidně si mě kamenujte.
I v běžném životě často intuitivně používáme spoustu znaků používaných ve znakovém jezyce, aniž bychom si to uvědomili... Je to proto, že znakování je jazykem přirozeným. Z toho taky znakování vychází. Existují různě poupravené a dynamické znaky, které se logicky vyvíjí stejně jako řeč mluvená. Ale v zásadě se dá tím, co nazýváme Českým znakovým jazykem, domluvit všude, jen musíte narazit na komunikativního člověka-i toto funguje stejně, jako při mluvení. V USA je tedy specifik mnohem, mnohem víc, než v jiných jazycích...ale pokud narazíte na hooodně chápavého amíka a sami budete, řekněme hoooodně otevřené mysli, obecně vzato byste se zřejmě taky pochopili.
Když už jsem do titulku neprozřetelně napsala "výhody a nevýhody", měla bych se asi zamyslet nad těmi nevýhodami. Mnno....mmmm...třeba...
...uf. Tak asi nic. Vlastně! Něco ano. Existuje několik znaků, jejichž význam je zcela odlišný, ale provedení se liší v detailech. Například vedete pohyb odněkud někam otevřenou dlaní a znamená to něco obyčejného. Pak provedete ten samý pohyb jedním prstem a vyleze z toho pěkná prasárna. Nebo, zase při jiném znaku, se dotknete prstem brady a čela-to je v pořádku. Pokud se vám to ale podaří ukázat v opačném pořadí (čelo, brada), může vás to, slušně řečeno, společensky velmi znemožnit. Další podstatná nevýhoda je ve faktu, že opakování je matka moudrosti (po této větě si připadám jako svá vlastní paní učitelka). Nicméně, pokud neopakujete, tak se vám znaky prostě vykouří z hlavy.
A abych nezapomněla, vrátím-li se k výhodám, v neposlední řadě s tím můžete docela obstojně machrovat-ať už jdete na rande s novým objevem, nebo žádáte o práci.
 


Komentáře

1 rybka rybka | 15. prosince 2008 v 9:33 | Reagovat

Takze ty vazne umis znakovou rec???Ja jen zakladni znaky pro deti :((, ale chci se prihlasit na kurz...uz asi dva roky :(

2 Johanka Johanka | 16. prosince 2008 v 9:53 | Reagovat

chtěla jsem původně napsat pár "lekcí" a dát je sem, ale spíš dodám odkazy, protože popisovat znaky je složitý, nepřesný a dlouhý

3 LoarenFailet LoarenFailet | Web | 16. prosince 2008 v 16:14 | Reagovat

OPravdu zajímavý článek. Několikrát mě napadlo, že bych se znakovou řeč mohla naučit, ale nikdy jsem nenašla čas...

4 Pavlinda Pavlinda | 22. prosince 2008 v 23:22 | Reagovat

Taky jsem o tom uvažovala, u nás na škole jsou kurzy znakové řeči a moje spolužačka na ně chodila, ale já pro nedostatek času (jak jinak) nezačala. Učím se totiž ty "mluvené jazyky", což mi dává občas dost zabrat :-))

5 Johanka Johanka | 28. prosince 2008 v 1:54 | Reagovat

No, osobně si myslím, že pokud dokážete s někým smysluplně mlčet, je to řeč vůbec nejlepší ;-)

6 Gandelion Gandelion | Web | 24. srpna 2010 v 22:08 | Reagovat

Nejsem si jistá, ale není mezi "klasickou" znakovou řečí a znakování s miminky rozdíl? Aspoň něco takového psali v příručkách... ;-)

7 Johanka Johanka | 24. srpna 2010 v 22:52 | Reagovat

Samozřejmě, ře je. Kompletní znakový jazyk nemůžeš naučit miminko, protože je u něj zapotřebí abstraktní myšlení a spousta dalších dovedností miminkovskému chápání zcela vzdálených. Přiznám se, že nevím, co přesně se učí na kurzech znakování s miminky, ale představuju si to spíš jako jednotlivé znaky pro určité úkony poupravené tak, aby odpovídaly budoucímu "slyšícímu" chápání dětí, tedy spíše znakované češtině-což není ČZJ. Musíš si totiž uvědomit, že neslyšící neřekne větu:Vypadáš pořád stejně, ale spíš se vyjádří:Na vzhledu jsi porád stejná. Nebo místo Pošlu ti ty fotky znovu, řekne Budu znovu pošlu pár fotky.
Miminka se tedy učí jen jednotlivé znaky, stejně jako se při učení řeči, učí prťátka nejdříve samostatná slova postavená mimo souvislost s celou činností či situací.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama