Irsko VI., Baile Átha Cliath, Dublin I.

21. února 2009 v 12:59 | Johanka |  Cesty tam a zase zpátky
Pořád jsem si říkala, co ještě napsat o Dublinu, když o něm ví každý všechno. Tak jsem se rozhodla do fotek přidat i trochu netradiční pohled mýma očima a aby se dostalo na všechny z nich, rozdělit dublinskou kapitolu do dvou částí. Tady je ta tradičnější, neboli poučná :-)


Tahle prsatá dáma je celkem známá bronzová socha košíkářky Grace O´Malloneové. Stojí na Grafton Street v centru a některým prudérním Irům dělalo zpočátku kapku problém se s jejím hlubokým výstřihem smířit. (zatímco turisti se baví především tím, že se s rukama v jejím výstřihu fotí)
Trinitiy College-nejprestižnější irská univerzita. Byla založená roku 1591 anglickou královnou Alžbětou I.. Na fotce vidíte jednu ze dvou soch, které před univerzitou stojí. Sochy představují dva nejslavnější absolventy Trinity College a kdybyste mě zabili, který z nich je tenhle, vám opravdu neřeknu.

Na TC absolvovali Jonathan Swift (Gulliverovy cesty), Bram Stoker (Dracula), Samuel Becket (mmm?...mám za pět)

Následující fotky přiblíží asi nejproslulejší dublinskou hospodu Temple Bar ve čtvrti Temple Bar. Ačkoliv název Temple vypadá, jako by snad čtvrť měla něco společného z chrámem, vděčí za něj majiteli Williamovi Templovi, který pozemek v 17. století vlastnil. A paradoxně k duchovnu evokujícímu názvu se sem v 18. století stahovala dublinská spodina do nesčetných bordýlků a hospod (i když, duchovní rozměr to vlastně vůbec nevylučuje). O něco později nabrala čtvrť spíš obchodní podobu. Z té se ale vzpamatovala :-) a atmosféra v ní dostala bohémský ráz. Hemžilo se to tu galeriemi, restauracemi, bohémy, anarchisty...Dnes tahle atmosféra trochu upadla, ale nejživěji, nejpubovatěji a nejhudebněji je z celého Dublinu právě tady.
Kromě červené hospody Temple bar tu můžete natrefit i na klub Kitchen kapely U2.
I když by vás asi víc zajímala katedrála sv. Patricka (tu ale najdete na fotce v každém průvodci), tohle je další z dublinských katedrál-Christchurch. Její hlavní část vpravo tedy není vidět, ale to vás nemusí trápit, protože ta budova v popředí je hezčí :-). Nachází se v ní expozice Dublinia, kde se dozvíte vše o středověkých dějinách Baile Átha Cliath, včetně dějin morových.
Dublinem protéká řeka Liffey a ten most v pozadí je prý nejfotografovanější místo ve městě. Proč, mi nikdo nevysvětlil, na mě působil trochu kýčovitě. Ale pro jistotu ho tu máte ještě jednou, aby si na konto mohl připsat další dvě fotky:
K Dublinu neodmyslitelně patří hrad Dublin Castle, pivovar Guiness, nebo palírna whiskey Jameson. První z nich mám bohužel stejně jako St. Patrick´s Cathedral jen v nedigitálním provedení (třeba je časem oskenuju) a ty druhé dvě jsou daleko záživnější na chuť, než na pohled ;-)
 


Komentáře

1 BlessedMary BlessedMary | E-mail | Web | 21. února 2009 v 16:56 | Reagovat

jej pivo Guiness mi ani nepřipomínej, ale jinak je to moc krásný město..a udělala si nám skrz něj krásnou procházku .-)

2 Romi Romi | Web | 22. února 2009 v 19:40 | Reagovat

HEZKÉ FOTKY. TAKÉ BYCH SE TAM CHTĚLA NĚKDY PODÍVAT:)

3 Ľudka SB Ľudka SB | Web | 23. února 2009 v 11:40 | Reagovat

Páni moji, už aby som tam bola

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama