Irsko V., Galway

18. února 2009 v 16:15 | Johanka |  Cesty tam a zase zpátky
Galway se jmenuje celé hrabství, jehož součástí je i nádherná a fotogenická Connemara, nebo trojice Aranských ostrovů (Inishmore, Inishmaan, Inisheer). Protože obojí stojí za speciální pozornost, dnes se budu věnovat jen městu Galway, což je centrum hrabství.
S jiným takovým se asi v Irsku nesetkáte. Galway je univerzitní město, proto se tu přes rok pohybují studenti a o prázdninách zase mladí lidé, co přijíždějí na festivaly. Galway srší energií, co na vás bafá z každého koutu. Ani v Dublinu přes léto nenarazíte na takovou koncentraci pouličních umělců, jako tady.

Město se považuje za hlavní tepnu gaelského jazyka. Mísí se tu tradiční Irsko s ethnickým oblečením, pouliční divadlo s obchody narvanými suvenýry, Angličtina s Irštinou, Španělština s Polštinou, Italština se Slovenštinou a Francouzština s Češtinou. Galway je přes léto dokonalý Babylon...

V centru centra je neskutečně živo a příjemně, mimo něj Galway kapku ztrácí na své jedinečnosti, protože se tu pořád něco staví a buduje.

Během letních festivalů se tu dá ubytovat jak v hotelech, tak v hostelech, B a B nebo v kempech. Ty jsou ve vzdálenosti do 6 km od města a až na silný vítr, který fouká od pobřeží a stan vám dokáže srovnat na placku, je kemp příjemná záležitost.

Galway je rájem pro bohémy, ale není pravidlem tu potkávat jen je. Velkou událostí je Galway Arts Festival. Poslední dva týdny v červenci tu díky němu narazíte na umělce ze všech oblastí, jako třeba hudba, poezie, divadlo, výtvarné umění. V dubnu je tu festival zaměřený jen na poezii Cúirt Poerty Festival a v červnu zase Film Fleadh, což je festival filmu.

První srpnový týden se obvykle pořádají galwayské dostihy a na konci září můžete pobýt na slavnosti ústřic Galway Oyster Festival. Jako vegetariánka a ochránce zvířat vám ale pochopitelně nic z toho nemůžu doporučit.
V ulicích města můžete tančit, sedět kde se vám zamane, najít si z obrovského množství hospůdek tu svojí (ty zastrčené jsou často mnohem lepší, než puby bezprostředně v centru). Ale už kilometr za městem se všechno mění. Lidí k nepoznání ubyde, domy prořídnou tak, že k vám fičí vítr od moře, odlivem vyplavené hromady chaluh přináší vůni rybiny. Podél pobřeží si můžete sednout na hromady velkých balvanů a do nekonečna si vychutnávat svobodu, co s sebou pohled k obzoru přináší.
 


Anketa

Ke které zemi tě poutá hlubší pouto, tedy něco víc, než že se ti tato země jen líbí?

Mexiko
Tibet
Irsko
Indie
Egypt
Austrálie
Japonsko
Jiná země
Žádná země

Komentáře

1 Ľudka - bigcechomorka Ľudka - bigcechomorka | Web | 19. února 2009 v 18:14 | Reagovat

Páni, ty tu máš toho o Írsku a riadne je to zaujímavé. Bola si tam dlho?

Ja tam raz aj s priateľom chcem ísť, ale všetko postupne, lebo momentálne na to nie sú financie

2 Johanka Johanka | 19. února 2009 v 18:53 | Reagovat

Právě, že já v Irsku dlouho vůbec nebyla. Bohužel můj nápad koupit si domek na Aranských ostrovech se nesetkal s ohlasem...

3 Johanka Johanka | 19. února 2009 v 19:03 | Reagovat

Já vždycky, když někam jedu, tak mám obrovské štěstí na náhody, na lidi...předminulý rok jsem byla s kamarádkou v Itálii a za pět dní jsme se neplánovaně ocitly v Livornu, u šikmé věže v Pise, v Benátkách, Padově...a všude nás přemísťovali náhodně potkaní člobrďové. S některými z nich jsme dodnes v kontaktu. No a s Irskem to bylo hodně podobně. Je to asi jako v příběhové kapitole "Když nás město vedlo samo". Každá zem si nás (nebo mě) vždycky sama dopraví, kam chce a ještě mi do cesty velkoryse pošle nezapomenutelné situace a lidi.

4 Hanka Hanka | Web | 13. března 2009 v 9:51 | Reagovat

Ooooo, Irsko! jen dovolená, ale pocitově to mám stejně...tak jsem se teď vrátila v čase...díky:-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama