Vlajka pro Tibet

2. března 2009 v 23:54 | Johanka |  Úplně všechno

10. března to bude přesně 50 let, kdy se Tibeťané postavili proti čínské okupaci. Tohle krvavé povstání mělo za následek smrt nejméně 80 000 Tibeťanů. Došlo k němu 10. března 1959.Vlajka pro Tibet


Jednání Číny nemá obdoby a coby světová velmoc dává sebe sama na odiv jako neporazitelnou a nezpochybnitelnou. Rozum zůstává stát nad tím, jak je možné, že ostatní země s Čínou udržují kontakty - diplomatické, obchodní...jakékoliv.

praporky

V polovině devadesátých let vznikla celosvětová kampaň VLAJKA PRO TIBET, která dává možnost vyjádřit nesouhlas jednotlivcům, popřípadě organizacím a městům s poměry, které v Číně vládnou. Zejména jde o porušování mezinárodně uznaných lidských práv.

Jeho Svatost Dalajlama

K datu výročí povstání probíhají po celém světě nejrůznější akce, demonstrace a lidé se všemožně snaží upozornit na to, co se v Tibetu děje a čemu se média téměř nevěnují. Naše republika se do kampaně zapojuje od roku 1996 a v loňském roce jí u nás podpořilo 349 měst a obcí. Jejich seznam můžete najít tady.

free tibet

Další řádky jsou citované z dopisu představitelům měst, který rozesílá sdružení Lungta.

Tibeťané po padesáti letech čínské okupace nadále čelí omezování svobody slova, názoru a projevu, omezování pohybu na území Tibetu, svévolnému zatýkání, zadržování a věznění bez udání důvodu a možnosti obhajoby, mučení a nelidskému zacházení ve vězení a to včetně nezletilých vězňů, omezování svobody tisku, cenzuře, uzavírání internetových blogů a webových stránek. Nadále pokračují "vlastenecké převýchovné kampaně" a kampaně namířené proti dalajlamovi, dochází k výraznému omezování počtů mnichů a mnišek v klášterech a zákazům oslav tradičních tibetských svátků. Velkým problémem zůstává diskriminace Tibeťanů ve všech sférách života (zdravotnictví, školství, vysoká nezaměstnanost atd.) a zejména pak masivní přesun čínského obyvatelstva na území Tibetu.

tibet 2

V březnu roku 2008 a v následujících měsících proběhly v Tibetu největší nepokoje za posledních dvacet let. Souhrnné informace najdete v novinách "Hry se svědomím", na našich webových stránkách (http://www.lungta.cz/download/tibetske-noviny.pdf).
tibet
Letní Olympijské hry v Pekingu v srpnu 2008 ke zlepšení lidských práv v Tibetu rozhodně nepřispěly, naopak zvýšily represe proti Tibeťanům a celé území Tibetu bylo po celou dobu konání OH pod dozorem čínské armády. Podle nejnovějších informací českých i zahraničních médií čínská vláda zcela absurdně navrhla, aby byl den násilného potlačení tibetského povstání v Tibetu vyhlášen svátečním dnem. Tento krok jasně dokládá naprostou ignoraci respektování základních lidských hodnot, k jakým dodržování lidských práv bezesporu patří.
Tibet 3

Tibetskou vlajku můžete objednat a zakoupit u našeho sdružení (vlajka o rozměru 100 x 140 cm za 350,- Kč). Objednávku můžete provést e-mailem, telefonicky, či poštou. Vlajku lze i za uhrazení poštovného zapůjčit.

Upřímně děkujeme za podporu a pomoc. Jsme přesvědčeni, že jako stát, který sám má zkušenosti s okupací a s životem v nedemokratickém režimu, jsme povinni podpořit národy, ve kterých dodnes nejsou dodržována základní lidská práva a kde jsou životy jejich občanů ohroženy.
tibet 1
Nezapomeňte, že i Vy jako občan můžete podpořit kampaň Vlajka pro Tibet, a to:

Vyvěšením tibetské vlajky ve svém bydlišti, pracovišti či škole apod.

Naléháním na své politické zástupce, zejm. v menších městských a vesnických komunitách.

Průběžně doplňovaný přehled radnic, které se rozhodly přidat se k naší kampani tento rok najdete na stránkách TIBINFO - Informační systém o Tibetu.

Velmi oceníme zaslání fotografií vyvěšených vlajek dne 10. března 2009 na e-mailovou adresu vlajkaprotibet@centrum.cz.
  • Děkujeme za podporu.

    Občanské sdružení LUNGTA 12. ledna 2009
vlajka


Ke stažení

 


Komentáře

1 Johanka Johanka | 3. března 2009 v 0:31 | Reagovat

Protože s přáteli každoročně už několik let pořádáme k Vlajce pro Tibet velkolepou akci, chci vás poprosit-pokud to bude možné, podpořte tuhle kampaň svojí účastí. Ne tedy přímo na naší akci, ale i kdekoliv jinde.

2 Šárka Šárka | Web | 9. března 2009 v 19:38 | Reagovat

To je bohužel hodně smutný článek k Tibetu, už jsem o tom také různě četla, je hrozné, co se tam děje. A ve zprávách a v novinách se všude píše jen Írák,Írán..., ale takovýmhle zemím se nikdo příliš nevěnuje. Škoda že svět Čínu nebojkotuje, vždyť jí živí hlavně vývoz, stačilo by přestat kupovat jejich výrobky...

3 Rybka Rybka | 10. března 2009 v 21:01 | Reagovat

Tibeckou vlajku mam uz nekolik let a o Tibet a deni v nem se, da se rict, i zajimam, jenze.....zkus nekupovat veci vyrobene v Cine, temer nemozne...ja se zatim spise zameruju na firmy, ktere maji ruznymi nadacemi potvrzeno, ze v nich nepracuju deti, netestuji na zviratech a jde-li to vybiram vyrobky fair - trade, ale.....

Od doby, co jsem za hranicemi CR, cca 5/6let, si taky uvedomuju, ze ona bojkotace Ciny ublizi nejdrive hlavne obycejnym a radnym obcanum, kteri s obsazenim a prevzetim vlady nad Tibetem nikdy nesouhlasili, ale protoze ziji ve spolecnosti jake ziji, tak radeji mlci a drzi krok :-(

Proste je to hrozne slozite, ale urcite jsem pro Tibetskou svobodu, jen si nejsem jista, jestli za cenu obycejnych obcanu v Cine, i kdyz vyrobky z Ciny se tez snazim nekupovat ;-)

4 Ľudka SB Ľudka SB | Web | 12. března 2009 v 9:52 | Reagovat

Ja ja som rada, že tu môžem nájsť niečo pre potešenie mojej duše. Tibet, môj sen tak ako Írsko. Rada si prečítam a pozriem všetko, čo sa toho týka. Takéto vlajky sú aj na chate pod Rysmi. Tie modlitebné. Máš to tu proste krásne, ďakujem za nádherný článok

5 Johanka Johanka | 12. března 2009 v 13:18 | Reagovat

Šárka: já s tebou souhlasím. Jenže myslím, že Čína je takový agresor, že pokud by nějaký stát otevřeně bojkotoval dovoz výrobků odsud, tak je schopná to dohnat až k útoku.

Co se tam děje je zvěrstvo, samozřejmě ne jediné na světě... jinde zase znásilňují pětileté holčičky, protože věří, že je panny uzdraví z Aids.

Čína snad den, kdy si podrobila Tibet vyhlásila státním svátkem. To už mi připadá jako totální výsměch světu a arogance, hloupost...nemám asi dostatečnou slovní zásobu, abych se k takovému hnusu vyjádřila slušně.

6 Johanka Johanka | 12. března 2009 v 13:28 | Reagovat

Rybka: máš pravdu v tom, že extrém se extrémem nevyléčí. Kupovat Fair Traide výrobky je rozhodně záslužné, kupuju je taky-hlavně kávu, čokoládu, kakao, kosmetiku...jenže pokud je mi známo, z Číny Fair Traide výrobky neodchází-týká se to spíš zemí třetího světa.

Jiná věc je to, že by snížením exportu z Číny utrpěli zdejší lidé. To je otázka.

Já si ale nemyslím, že jejich životní úroveň je tak nízká, aby to muselo být tak náročné. Navíc, věřím tomu, že mnoho z nich by bylo ochotných za svobodu projevu a dodržování lidských práv ve svojí zemi, zaplatit daň tím, že by se zřekli některých hmotných jistot. Vždyť tam pracují malé děti, pořádají se hromadné popravy a mizí nepohodlní lidé...Díky izolaci Číny je z ní ideologický středověk. Naše země si tím taky prošla. Osobně bych volila raději svobodný život v chudobě, než jakýkoliv život ve strachu.

7 Johanka Johanka | 12. března 2009 v 13:29 | Reagovat

L´uďka: Děkuji.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama