Schválení zákazu obchodování s výrobky z tuleňů

4. června 2009 v 0:32 | Johanka |  Úplně všechno
Dobrý den,
ttt


děkuji za Váš e-mail týkající se brutálního zabíjení tuleňů kvůli
obchodování s jejich kůží. Jsem ráda, že Vám mohu poslat ze Štrasburku domů
dobrou zprávu. Na plenárním zasedání poslanci velkou většinou potvrdili
návrh mého výboru a tak v EU vedle USA a nově i Ruska nebude možné produkty
z tuleňů využívat ke komerčním účelům, vyvážet je ani dovážet z jiných zemí.
Věřím, že to omezí hon na tuleně zejména v Kanadě. Protože se Parlamentu
podařilo dojednat společné znění - kompromis i s Radou pod taktovkou českého
předsednictví, vstoupí toto nařízení v platnost již po prvním čtení. Za
úspěch považuji zejména to, že výjimka povolující tradiční lov tuleňů
Inuitům a dalším domorodým etnikům na severu Evropy, nebude moci být
zneužita k obcházení tohoto nařízení.
Znemožňuje to přesná definice Inuitů a dalších etnik v kompromisním znění
nařízení. (Definice: "Inuité" - původní příslušníci inuitské domovské
oblasti, tj. těch arktických a subarktických oblastí, kde v současnosti nebo
tradičně mají Inuité domovská práva a zájmy a které Inuité uznávají za
příslušníky svého lidu; k nim patří Inupiaté, Yupikové (Aljaška), Inuité,
Inuvialuité (Kanada), Kalaallité (Grónsko) a Yupikové (Rusko)).

Parlamentu byl také adresován dopis kanadského senátora Mac Harba, v němž
děkuje za postoj Evropy. Zveřejnila jsem jej na svém webu:
http://www.roithova.cz/tuleni Na této stránce bude k dipozici také celý
definitivní text nařízení, jakmile bude jeho český překlad příští týden
ověřen.

Děkuji Vám za to, že jste nebyli lhostejní.

V úctě,

Vaše poslankyně v EP Zuzana Roithová


Dík patří všem, kdo podepsali petici a posílali e-maily na adresy kompetentních osob.
Johanka

m
 


Komentáře

1 Johanka Johanka | 4. června 2009 v 0:33 | Reagovat

Tady vidíte, že na světě se pořád dějí zázraky a stojí za to bojovat za ně.

2 Lenka Marie Lenka Marie | 5. června 2009 v 14:22 | Reagovat

tak ted jsi mě zase přiměla volit stranu, kterou skutečně já chci volit, páč manžel mi tvrdí že nemá smysl volit malé strany, ale tady vidím, že ten jeden hlas musím dát a nevzdávat to!

3 Zdenek Zdenek | Web | 19. července 2009 v 1:23 | Reagovat

:-)Paní Zuzana Roithová je z mála europslanců, kteří chtějí prosazovat zákony pro ochranu zvířat, stojí doknoce za ukončením pokusů na zvířatech v EU, ale dokáže také někdy trochu dezinformovat, ačkoliv možná s úmyslem radostně zprávy.

Email, který jsem zaslal paní Roithové:

From: Zdenek ... [mailto:unknown]
Sent: 22 April 2009 17:44
To: ROITHOVA Zuzana
Subject: žádost

Vážený paní europoslankyně.

Evropská komise zveřejnila návrh novely evropské směrnice 86/609/EEC, který je momentálně projednáván v Evropském parlamentu. Je to klíčový právní předpis, který stanovuje základní podmínky pro používání zvířat pro pokusy.

Každoročně je v Evropě k pokusům použito přes 12 milionů zvířat a jejich počty neustále rostou. Existující směrnice v ochraně zvířat zjevně selhává a nepřispívá k omezení jejich používání. V 21.století máme zodpovědnost chovat se lépe. Je nejvyšší čas pro novou - ambiciózní a humánní - legislativu, která od základů změní způsob, jakým jsou zvířata v rámci EU používána pro výzkum. EU má zodpovědnost přijmout nový přístup, který bude soustředěný na snížení a posléze také ukončení utrpení zvířat.
V roce 2006 nechala Evropská komise k novelizaci směrnice 86/609 proběhnout veřejnou konzultaci a obdržela 40 000 odpovědí z celé Evropy. Respondenti v drtivé většině podporovali mnohem humánnější a ambicióznější směrnici. Zcela nedávno pak průzkum veřejného mínění provedený v České republice, Francii, Německu, Itálii, Švédsku a Velké Británii agenturou YouGov ukázal, že většina evropských občanů podporuje výrazně přísnější omezení pokusů na zvířatech.

Souhlasím s klíčovými požadavky Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) a jednoznačně podporuji jejich zařazení do novelizované směrnice:

- mnohem lepší financování a upřednostňování vývoje a zavádění metod bez použití zvířat

- vyvinutí strategie (na úrovni EU) odrážející veřejné mínění o pokusech na zvířatech, odrazující vědce od spoléhání se na zvířata - cílem by mělo být každoroční snižování počtu používaných bzvířat a mnohem přísnější dohled nad tím, kdy mohou být zvířata používána a jak závažné je jejich utrpení.

- zákaz zbytečného opakování pokusů na zvířatech

- mnohem větší otevřenost celého systému, odepřeno by mělo být pouze sdělování důvěrných a osobních informací

- zákaz pokusů na primátech, psech a kočkách

- zákaz testování komerčních produktů (např. alkoholu, tabáku) na zvířatech

Prosím, podpořte tyto klíčové požadavky a pomozte zajistit, že konečná podoba novelizované směrnice 86/609 bude skutečně sloužit k podstatnému zmírnění a posléze úplnému ukončení utrpení zvířat.

Odpověď:

----- Original Message -----
From: ROITHOVA Zuzana
To: Zdenek ...
Sent: Tuesday, May 05, 2009 6:40 PM
Subject: RE: žádost

Dobrý den,

děkuji za Vaši zprávu a upozornění na problematiku směrnice 86/609/EEC. Dovoluji si Vás informovat, že Evropský parlament dnes naprostou většinou přijal přísnější pravidla pro testování na zvířatech. Nová legislativa tak vytvoří rámec pro omezení testování na zvířatech a posílí jejich ochranu. Počet zvířat využívaných pro vědecké účely by se měl snížit na minimum a všem testům bude předcházet povinné etické přezkoumání. Nová legislativa umožní zlepšení životních podmínek zvířat, aniž by tím byl ohrožen vědecký výzkum. Především je signálem, že hledání alternativních způsobů testování má zelenou. I já dlouhodobě usiluji o zlepšení životních podmínek zvířat a zejména se zasazuji o ukončení jejich využívání pro zbytečné testování. Proto jsem ráda, že jsem mohla podpořit legislativu, která má za cíl zajistit, že testy na zvířatech, jsou-li skutečně nezbytné budou prováděny za nejvyšších možných humánních okolností, dokud se nepodaří testy na zvířatech zcela
ukončit.

V úctě, Zuzana Roithová

:-(Bohužel reality je jiná. EP 5. května 2009 spíše zhoršil zákony pro ochranu zvířat ve výzkumu, než-li z lepšil...

Má odpověď na tento email od paní Roithový:

Dobrý den paní Roithová,

též děkuji za Vaší podporu zlepšení právních předpisů EU v oblasti zastaralé směrnice z roku 1986 o ochraně zvířat ve výzkumu. Nicméně úplný výsledek novelizace směrnice je zklamáním. EU se mohla stát světovým lídrem ve využívání alternativních metod na místo pokusů na zvířatech, ale neučinila tak. Nadále se tak budou moc zneužívat desetitisíce šimpanzů , orangutanů, goril a dalších primátů pro opakované pokusy. Nedávný YouGov průzkum veřejného mínění ve Velké Británii, Francii, Německu, Švédsku, Itálii a v České Republice prokázal, že 81 % lidí je přesvědčeno o tom, že pokusy na primátech a jiných zvířatech způsobují bolest a utrpení . Evropské komisi či parlamentu byly předloženy důkazové materiály o ohrožení primátů, ale EP a EK zřejmě tohle ignoruje. Přestože nejsem zcela spokojený z výsledkem, alespoň za tenhle krok k lepšímu děkuji.

Ačkoliv nevím jestli jste Vy hlasovala ve prospěch zákazu obchodu s výrobky z tuleňů v EU, chci Vám za tento historický krok k ukončení komerčního lovu tuleňů poděkovat. Naopak musím říci, že s tímto Evropským parlamentem odhlasovaným návrhem jsem velmi spokojený. Odstranění předního světového trhu s výrobky z tuleňů bylo opravdu třeba již delší dobu. Díky EU bude ušetřeno od strašné smrti a utrpení nespočetně tuleních mláďat. Moc děkuji za život všech tuleňů a děkuji za všechny kroky, které jste Vy jako členka EP učinila včera k ochraně všech zvířat.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama