Testování kosmetiky v ČR

4. července 2009 v 14:13 | Johanka |  Úplně všechno

Testovaní konečných kosmetických výrobků i jednotlivých ingrediencí na zvířatech je v ČR od roku 2004 zakázáno (Zákon na ochranu zvířat proti týrání č.246/92 Sb.).


Podobný zákaz platí i v dalších evropských zemích - např. v SRN (zde platí i zákaz testování čistících a tabákových výrobků na zvířatech), v Rakousku či v Holandsku. Na rozdíl od ČR ale ve všech těchto zemích platí řada výjimek. Zákaz se například vůbec nevztahuje na tři skupiny testů: toxikokinetiku, toxicitu po opakované dávce a reprodukční toxicitu.

V tomto směru je tedy česká legislativa velmi pokroková. To ale neznamená, že zde není možné kosmetiku testovanou na zvířatech zakoupit. Právě naopak - většina kosmetického zboží, které je do ČR dováženo z ciziny, obsahuje složky otestované na zvířatech.


Ani u českých výrobků však většinou nemáme jistotu, že neobsahují látky testované na zvířatech. Řada složek nemá hlavní využití v kosmetickém průmyslu, a proto spadá do jiné skupiny látek, na jejichž testování se zákaz nevztahuje. Výrobci si navíc mohou látky i výrobky nechat otestovat v jiném státě, kde není tak přísná legislativa.

Zákaz testování se navíc vůbec nevztahuje na prostředky pro domácnost, které se tedy v ČR stále provádí. V roce 2007 bylo pro testování látek uvažovaných pro použití v domácnostech použito 1 075 zvířat.

Dokud nebude v ČR do zákona zapracován i zákaz dovozu a prodeje na zvířatech testovaných kosmetických výrobků a prostředků pro domácnost, prosíme Vás, nakupujte jen takové kosmetické, toaletní a čistící přípravky, u nichž máte jistotu, že nebyly (a ani chemické složky v nich obsažené) otestovány na zvířatech. Tuto jistotu máte pouze u výrobku s certifikátem HCS a HHPS.


 


Komentáře

1 Anelys Anelys | Web | 6. července 2009 v 21:49 | Reagovat

Je zajímavý, že se najdou skulinky, který hned člověk využije viz:  "Řada složek nemá hlavní využití v kosmetickém průmyslu, a proto spadá do jiné skupiny látek, na jejichž testování se zákaz nevztahuje."..hrůza.

Jinak, Johanko, obrázek knížky v záhlaví je pěknej, nemám nic proti:-)

2 Maddy Maddy | E-mail | Web | 6. července 2009 v 23:15 | Reagovat

zajímavý,já sama na stránkách svobody zvířat často jsem.jo z těch fotek je mi fakt zle :-!  O_O

3 Johanka Johanka | 8. července 2009 v 9:56 | Reagovat

[1]: to jsem ráda, díky.

4 Zdenek Zdenek | Web | 15. července 2009 v 16:31 | Reagovat

Ahoj Johanko. Můj komentář ohledně tvého "strarého" seznamu netestujících společností na zvířatech, byl hlavně z důvodu toho, že když se podívám na blogy, tak ve většině případů jsou v uvedených seznamech kosmetických společností netestujících na zvířatech, společnosti, které běžně distribují výrobky, které jsou testované na zvířatech nebo obsahují složky testované na zvířatech např. Oriflame, Avon, Loreal, atd. Tohle mě opravdu štve, protože jsou někteří, kteří tomuhle věří a vznikne (dez)informace, která spíše zvířatům ubližuje, než-li by jim pomohla a je tím zcela neoprávněně ospravedlněna společnost, která stojí za zbytečným utrpením.

Pokud jde o LUSH Cosmetics, s největší pravdě podobností nenabízí svým spotřebitelům kosmetiku testovanou na zvířatech. Více méně jsem se o tom také informoval. Mimojiné LUSH nedávno přistoupila na to to, že jejich bio kosmetické výrobky již nebudou obsahovat produkty ze žraloků, včetně chrupavek a kostí. LUSH na tohle přistoupila poté, co kontroverzní organizace Sea Shepherd, předala dokumenty, které dokazují, že jsou žraloci nesmírně důležití pro ekosystém a život v oceánech a také jsou zde etické důvody. Dokonce se s největší pravdě podobností stala LUSH světovým lídrem, v prosazování ohrožení žraloků, vlivem jejich lovu pro kosmetiku a podobné produkty. LUSH je také jedinou společností v Kanadě, která spolupracuje s kanadským senátorem Mac Harb(em) a zmíněnou Sea Shepherd na ukončení kanadského komerčního lovu tuleňů. Myslím, že podporovat tuhle společnost je naprosto v pořádku.

To samé jsem napsal na můj blog, pod tvůj vystihující komentář...

5 Johanka Johanka | 15. července 2009 v 18:32 | Reagovat

Tak vidíš, o žralocích jsem třeba neměla páru... Co takhle rada pro vegetariána? Existuje nějaký seznam všech těch latinských názvů, co se běžně používají ve složení výrobků a jsou živočišného původu? Bohužel u nás není běžné označovat výrobky véčkem, jako jsem to viděla v některých jiných zemích a tak daleko, abych se učila latinsky, bohužel zatím nejsem. Za ty informace ohledně testovacích firem díky, časem svoje články zaktualizuju a seznam "netestovacích" zřejmě vyhodím úplně. Dost mě ale mate, že seznam je zkopírovaný z oficiálních stránek (zdroj jsem uvedla u sebe pod článkem) a není to tak dávno, co jsem ho odtud zkopírovala.

6 Zdenek Zdenek | Web | 15. července 2009 v 20:12 | Reagovat

Latinsky určitě nemusíš umět, aby jsi zjistila, jaké výrobky jsou pro vegetariány. Ale je rozdíl v tom, jestli hledáš výrobky pro vegetariána nebo vegana. Jestli hledáš výrobky, bez živočišného produktu, tak hledáš výrobky pro vegany a ne vegetariány. Ve vegetariánských produktech se nachází běžně vejce, mléko, ...ale ne maso. Veganství je radikálnější forma vegetariánství, při které se nekonzumují žádné živočišné produkty - ani mléčné výrobky a vejce. Chybějící bílkoviny jsou v jídelníčku nahrazovány rostlinnými produkty např. sójou. Vegani odmítají jakékoliv výrobky i léky živočišného původu. Osobně se přikláním více k vegetariánství, spotřebovávat bio-vajíčka či mléko z bio farem, není nic špatného. Zvířata zde ve většině případů mají dobré životní podmínky. Nicméně tebou zmíněném latinském seznamu nevím. Možná, když budeš hledat především na webech ze zahraničí najdeš podobný seznam. Jedinou radou je číst složení výrobku na obalu, který by měl být vždy mimojiné v českém jazyce - jinak by tento výrobek neměl, co dělat na českém trhu. Samozřejmě musíš věřit výrobci, že to co je na obalu je pravdou.

Chci upozornit, že já nejsem plnohodnotným veganem. A proč? Kdy si zemřela má teta právě kvůli veganské stravě, selhali jí játra a ledviny, díky tomu, že neměla dostatek potřebných živin z živočišných produktů. Tohle mě od úplného veganství odrazuje. Chci zde ještě ochránit spoustu životů, a jak já říkám, nemohu si dovolit zemřít...snad pochopíš?

Myslím, že jsi to skopírovala ze stránek Nadace pro ochranu zvířat, bohužel netuším, proč tam uvádějí, co uvádějí, když skutečnost je jiná. Navíc ani nevím, že by PETA, takovýto seznam zveřejnil...

7 Johanka Johanka | 15. července 2009 v 22:12 | Reagovat

:-) vím moc dobře, jaký je rozdíl mezi veganem a vegetariánem, maso nejím přes deset let, ale bez mlíka a medu bych zřejmě vydržela jen krátce.
Stejně jako u jídla se ale v kosmetice používá "něco z něčeho" a z názvu sice vyteš "co", ale ne z "čeho". Jako třeba syřidlo v sýrech je vždy jen syřidlo a nikde už se nedozvíš, že se vyrábí hlavně z telecích žaludků.
Pochybuju, že LUSH do složení uváděl něco ve smyslu "strouhnka ze žraločích chrupavek". I tam se dost pravděpodobně objevil jen nějaký "parabeno-tetra-diffusil zinečnatý". A o tom mluvím, jestli už rozumíš-kde najít informace o původu "parabeno-tetra blablabla". Já s tebou nehraju intelektuální pingpong   ;-), mluvíme o tomtéž, jen zatím neznáme svoje dialekty. 8-)
Zkopírované je to z Netestováno na zvířatech, což je zřejmě to, co myslíš.

8 Zdenek Zdenek | Web | 16. července 2009 v 0:00 | Reagovat

Též snad vím o čem mluvíš, pro změnu můj příklad - "palmový olej". Na výrobcích nikdy není napsáno, že obsahují palmový olej, ale je uveden rostlinný olej. A to, že rostlinný olej uvedený na výrobcích KitKat je palmovým olejem, ví málo lidí. Pokud jde o parabeno-tetra-diffusil zinečnatý - tak na tohle už musíš být chemik, aby tento název byl k rozlousknutí. Věř, že mě z těchto názvů jde také hlava kolemO_O , ale jistě tohle nejsou přírodní, popřípadě bio látky, ale umělé chemikálie. Což je zavádějící v otázkách, jak tohle bylo testované popřípadě na kom. Většina výrobků nemá na svém obalu napsané všechny ingredience, z důvodu "firemního tajemství". Tohle mimojiné způsobuje, že mnoho látek je neustále zcela zbytečné testováno na zvířatech, přestože výsledky tohoto testu leží někomu v šuplíku nebo v počítači.(Myslím, že tohle víš)

:-?Jinak pokud jde o difussil, tak tohle je asi název pro přípravek proti vším a určitě je testovaný na zvířatech. Tetru znám jen jednu - malou rybičku, známou jako neonku...

Možná, že něco objevíš zde: http://www.peta.org.uk/feat/UKvegkit/default.asp ..Ale je to v angličtině, a ve většině obecně o vegetariánství.

Internetový obchod, který má některé produkty s označením "V" najdeš zde - http://www.biorganic.cz/biopotraviny/e-shop

Tohle, co by jsi chtěla po mě vědět opravdu nevím a jsem v těchto složitých názvech (přímo pro chemiky), asi stejně zoufalý jako ty???. Já vím dost o problématice, kterou uvádím na mém blogu, ale pokud jde o tyto chemické názvy jsem ve většině v koncích. Nezbývá mě nic jiného než-li věřit certifikátům podobným HCS...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama