Mýdlové ořechy Vitapura

27. srpna 2009 v 11:32 | Johanka |  Úplně všechno
Jde o plody stromu Sapindus Mukorrosi a díky obsaženému přírodnímu saponinu, se
mýdlové ořechy
používají jako biologický prací prostředek. Mají antibakteriální účinky, jsou čistě rostlinného původu, bez chemie (bez rozjasňovačů, umělých vonných látek a jiných chemikálií). Praní s nimi vychází levněji, než s běžným práškem a do odpadů se nedostávají látky, které značně přispívají k tvorbě sinic ve vodách. Ořechy pochází z obnovitelných zdrojů a po použití je můžete kompostovat.
Strom Sapindus Mukorrosi roste v Nepálu a Indii. Konkrétně ořechy Vitapura pocházejí z farmy v Nepálu, která zaměstnává ženy a práce dětí je tu zakázaná.

Co se týká samotného praní, zkoušela jsem s nimi už všechny teploty (výrobce uvádí klasické rozmezí od 30 do 90 stupňů) a můžu je opravdu doporučit. Ráda ležím na trávě, miluju borůvky a všechny ty červené a fialové věci, co rostou v přírodě a se vším si ořechy poradily. U běloskvoucího prádla samozřejmě nemůžete čekat zázraky, ale jestli raději oslňujete lidi milým úsměvem a vstřícnou povahou, než zářivou bělostí oblečení, budete spokojení. Naopak, k barvám jsou ořechy šetrnější a udrží je jasné delší dobu. Ideální jsou pro praní hedvábí, vlnu a samozřejmě pro všechny běžné umělé i přírodní tkaniny. Abych nezapoměla, dá se s nimi bez obav prát i peří (třeba spacáky). Určitě s nimi ale nevyperete zakydanou kuchyňskou zástěru, sni monterky horlivého automechanika (ani toho méně horlivého ne). Ořechy jsou bezvadným pomocníkem, ale jen co se běžně špinavého oblečení týká.
Co je na nich bezvadné, je vlastnost nechat prádlo měkké i bez aviváže. Prádlo má neutrální vůni, ale kdo si potrpí na kytičky, do posledního máchání může přidat éterický olej.

Samozřejmě jsou vhodné pro miminka, alergiky, navíc pro lidi, které trápí lupénka.

Koupíte je obyčejně s přiloženým látkovým pytlíkem, do kterého pak 4-6 ks ořechů zavážete a dáte do pračky přímo mezi prádlo. Pokud neprošly při prvním praní teplotou nad 50 stupňů, můžete je použít dvakrát, ale nesmí mezitím vyschnout.
Dá se z nich udělat taky výluh povařením ve vodě 10-15 minut. Ten se pak může použít na praní v ruce, nebo k umytí nádobí. To jsem ale nikdy nedělala, protože mi přijde logičtější a rychlejší koupit si ekologický "jar" na nádobí.
Dají se použít jako tělový či vlasový šampon, jako čistič stříbra nebo auta. Dokonce je lze využít jako přírodní pesticid na zahrádku.

Všechno má ale i nějaké "proti". Proto je dobré si uvědomit, že ořechy se sem vozí přes půl světa a i naše země skýtá četné způsoby, jak ekologicky vyprat. Stromy, ze kterých ořechy pochází jistě také nejsou připraveny na nálet západoevropanů a američanů, kteří si usmysleli prát šetrně k přírodě. Myslete tedy eko, ale zároveň logicky...tedy všeho s mírou .

Kde je můžete koupit?
nebo
a v řadě dalších e-shopů.
 


Komentáře

1 Kája Kája | Web | 27. srpna 2009 v 15:50 | Reagovat

Děkuju se a klaním tvému úsudku o mě:)
Já ekologii ráda, ale kvůli věku, netřídící rodině a nedostatečným financím hodlám ekologickej život rozjet pořádně až budu stát na vlastních nohách:)

2 zdenek zdenek | Web | 27. srpna 2009 v 23:37 | Reagovat

O těchto ořechách slyším poprvé, ale jistě je v budoucnu vyzkouším...jinak jak si tento článek úžasne zakončila všeho s mírou  :-)

3 Enigma Enigma | Web | 29. srpna 2009 v 15:28 | Reagovat

Už jsem o nich slyšela, je to zajímavý, někdy to určitě zkusím.

4 Šárka Šárka | Web | 31. srpna 2009 v 17:56 | Reagovat

Teď čtu o takových ořechách poprvé. Až budu mít přístupnou pračku, určitě je vyzkouším ;-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama