Tygří farmy

3. září 2009 v 22:18 | Johanka |  Úplně všechno
Tygr provádějící podivné úkony v cirkusu, nebo tygr za mřížemi v zoo zdaleka nemusí být tím nejsmutnějším osudem, jaký takovou šelmu může potkat. Ještě daleko krutějším podmínkám musí tygři čelit na tzv. tygřích farmách. Přestože volně žijících, divokých tygrů, se v současnosti na naší planetě pohybuje méně než 4000 (z toho asi 40% v Indii), tygří produkty jsou na černém trhu velice často k dostání. (od 90.let je obchod s jejich orgány a kožešinami oficiálně zakázán)
tygří farma

Na farmách zdaleka nenajdeme jen jedince, kteří se již v zajetí narodili. Mnoho z nich se do farem dostane nelegálně, odchytem ve volné přírodě. Důsledkem toho je samozřejmě další dramatické snižování počtu těchto šelem v divočině. Chov tygrů přitom začal právě proto, aby mohla být uspokojená poptávka po tygřích produktech a nedocházelo k pytláctví-odchytu tygrů z volné přírody. (Ať to obracím, jak to obracím, tento postup se mi zdá značně kontraproduktivní.)

Proč se vlastně tygr loví? Nejvýstižněji by se asi dalo říci-pro prestiž. Z jejich kožešin obyčejně vzniknou drahé předložky k posteli nějakého pupkatého boháče, nebo rádoby trofeje na zdech honosných domů. A pochopitelně, poznávacím znamením člověka s nízkým IQ a vysokým stavem účtu, bývá právě kus tygří zdechliny někde na oblečení a jeho doplňcích. Kosti se nejvíce používají v orientální a čínské medicíně (ne všechno, co je ethno, musí být "in") a zuby jako šperky, nebo dokonce suvenýry.

Že život tygra na farmě připomíná noční můru, asi netřeba dokumentovat. Žijí v malých klecích a jejich ubohé žití bývá ukončeno nelítostnou smrtí. Samice jsou dokola uměle oplodňované a mláďata od nich odtrhnou nikoliv ve třech letech, jak je to ve volné přírodě přirozené, ale už ve třech měsícíh.
farma
Tygři žijí zejména v Indonésii, Laosu, Malajsii, Barmě, Thajsku, Vietnamu, Kambdože, Číně, Indii, Nepálu a Rusku. Ochrana těchto šelem je ale ze strany států nedostatečná. U prvních šesti spíše žádná, protože země nepodnikají nic, aby zabránily černému trhu se zvířaty.
Za konec tohoto tygřího zemědělství začaly lobovat USA. Svůj návrh chtějí předložit na konferenci CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy).
I když se experti (dodnes nevím, kdo konkrétně se vlastně za označeními experti, specialisté ap. skrývá) domnívají, že chov tygrů na farmách předchází jeho odchytu pytláky z volné přírody, posuďte sami, nakolik je toto řešení humání a vhodné.

Pokud by jste sami chtěli pozitivně ovlivnit vývoj tohoto úsilí Spojených států - IFAW (Mezinárodní fond pro ochranu zvířat) vám dává šanci. Fred O'Regan prezident IFAW vypracoval slušný email, který můžete zaslat americkému tajemníkovi ministerstva vnitra a povědět mu, že tento návrh vřele podporujete. Email spolu s jednoduchým vyplňovacím formulářem najdete zde.
 


Komentáře

1 zdenek zdenek | Web | 4. září 2009 v 0:37 | Reagovat

Samozřejmě kvalitní článek, možno i o trošíčku lepší než ten můj  :-). Ale na tohle kruté téma určitě nelze vtípkovat, naopak je nutno tyto úžasné tvory ochránit před zbytečnou krutostí.

Ve svém článku jsem se o tom nezmíňoval, ale CITES snad v nedávné době navrhovala, aby se tygří farmy staly stimulantem pro zachování volně žijících tygrů O_O. Naštěstí byl tento velice kontroverzní návrh zamítnut a začíná se přistupovat na to, aby se tygří farmy úplně zrušily...

2 Šárka Šárka | Web | 4. září 2009 v 14:10 | Reagovat

To jsem ani nevěděla, že takto chovají tygry...Myslela jsem, že už je to dávno přežitek..Jen mi to potvrzuje, že spousta lidí je naprosto nemožných...

3 Johanka Johanka | 4. září 2009 v 14:34 | Reagovat

[1]: Lepší-horší...to máš jedno. Nepochopila jsem to s tím vtipkováním-v jakém kontextu?
Všechny tyhle úmluvy jsou na jedno brdo, protože vše natolik komplikují, že se v nich pak nikdo nevyzná (což může být klidně jejich účelem, pokud se nad tím zamyslíme). Vlády by neměly podepisovat úmluvy, ale apelovat na zdravý lidský rozum a přirozenost člověka být dobrý. Místo toho, aby vrážely peníze do zbrojení a podobných ptákovin, měly by lidem ukazovat možnosti a nechat je samotné určovat si běh věcí. Udělat si vlastní názor a řídit se jím je základ. Ti, kteří se cítí být mocnými to dobře vědí a proto potlačují každý záblesk projevu jedince svými úmluvami, smlouvami, dekrety...
Evoluce spěje k tomu, co už řada z nás intuitivně dělá-nechodí k volbám, protože si hluboce uvědomuje, že instituce jako vláda, je naprosto nefunkční a zbytečná. Tak, to jsem se zase vykecala  ;-)

4 zdenek zdenek | Web | 4. září 2009 v 16:46 | Reagovat

Včem jsem vtípkoval: ", možno i o trošíčku lepší než ten můj :-)"...

Samozřejmě stím co jsi napsala ohledně vlád souhlasím, ale nechci se o tom rozepisovat, samotnýmu je mě z toho špatně :-?.

Pokud jde o to chodit či nechodit k volbám, tohle je taky téma na dlouhé rozepisování. Já se osobně více přikláním k volbám do evropského parlamentu a taky jsem se jich účastnil. Jsou tam přeci jenom lidé, u kterých lze lobbovat za ochranu, práva zvířat - o co mě jde. Zdraví rozum by vše vyřešil i bez zákazů, legislativ, úmluv,...ale myslím, že zde celkově převláda "blbost"...

5 Ľudka Ľudka | Web | 4. září 2009 v 19:53 | Reagovat

to je hrozne kruté, smutné :-(  :-(  :-(

6 Johanka Johanka | 5. září 2009 v 12:30 | Reagovat

Tak bez vtipu, já si teda myslím, že lepší než ten tvůj je  :-D
Ale vzhledem k tomu, že jsem se tím tvým článkem nechala inspirovat (o což zřejmě jde, že jo  ;-) ), a přidala informace posbírané z oficiálních zdrojů...a hlavně vzhledem k tomu, že oba táhneme za jeden provaz, nebudu tu svou genialitu tak neskromně vypichovat  :-P . Jsem totiž velmi skromné děvče  8-)

7 zdenek zdenek | Web | 5. září 2009 v 13:07 | Reagovat

Jednoduše celé to vtípkování byla ironie, a nemyslím si, že by můj článek byl lepší než tvůj a naopak, hlavní je cíl obou článků, což je asi stejný. Osobně bych si nedovolil vážně tvrdit čí článek je lepší - ještě vůči inteligentnější osobě než jsem já...  

8 corly corly | Web | 6. září 2009 v 18:58 | Reagovat

Ach jo.... :-(  :-(

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama