Henna

30. listopadu 2009 v 9:01 | Johanka |  Úplně všechno
henna
Henna je rostlina (Lawsonia inermis-keřík dorůstající až 6 metrů), který pochází z východního Středomoří a subtropické Asie.
Už od období starověkých Egypťanů se používá jako součást kosmetických přípravků, květy na výrobu parfémů, nebo sušený zelený prášek z listů a výhonků jako barva na vlasy a tělo.

Henna má stahující a chladivé účinky, takže se její výtažek výbrně hodí k péči pro pleť.
Tetování hennou má svůj původ v severní Africe (Berbeři). Tam vzniklo jako ochrana před negativními energiemi a domorodci se malovali magickými symboly, jež je měly ochránit.

Celý zkášlovací proces obrázky z henny má hluboký význam. Ve 12. století se dostalo do Indie-už coby umění. Tam se používá zejména při slavnostních příležitostech na tetování dlaní, rukou, paží, nohou a chodidel. Indické symboly přinášejí lásku, krásu, zdraví, plodnost, blahobyt...červená je v Indii považována za příslib štěstí, takže odstín tamních obrazců bývá nejčastěji právě červený, zatímco v Africe se používá zejména černý. Tetování vydrží několik dní a obvykle se maluje přes šablonky, nebo přímo na kůži.
henna 1
Henna obsahuje množství vyživujících látek, takže např. vlasům při barvení dodává také lesk, hladkost a sílu. Pokožku i vlasy značně regeneruje. Po použití vypadají bohatší a skutečně zářivě lesklé. Její barvící vlastnosti mají na svědomí taniny. Nepůsobí jako chemické barvy, proto výsledek záleží na přirozeném odstínu vlasů. Pokud má člověk vlasy černé nebo hnědé, henna obvykle vytvoří narezavělý nádech. Světlým vlasům dodá zlatokaštanový odstín. Protože nezesvětluje, není příliš vhodná na blond vlasy. Ani pro šedivé, nebo částečně bílé vlasy není právě nejlepší volbou, jelikož výsledný efekt by byl oranžový. Je lepší ji používat častěji, protože bledne a častější aplikací se docílí silnějšího a déle trvajícího účinku. Doba působení je cca 1,5 hodiny a čím bývá delší, tím výrazněji se vlasy obarví. Indické ženy si hennu nechávají na vlasech i 24 hodin, přičemž si průběžně do vlasů vtírají olej, aby barva nezaschla. Důležité je také vědět, že pokud jsou vlasy například vlivem slunce nestejně barevné, henna tyto odlišnosti ještě zvýrazní. Po barvení hennou také můžou hůř chytnout chemické přípravky.

Ve většině drogerií se dá koupit ve formě prášku, který se míchá s vodou. Na vlasy jí pak nanášíme jako pastu. Při tetování je lepší nechat pastu 1-2 hodiny odstát a na malování obrazců si připravit plastový kornout s drobným otvorem. Kůže by měla být čistá a suchá, je možné ji ošetřit několika kapkami oleje z henny. V případě použití šablony je nejosvědčenější nechat šablonu po celou dobu působení (2-4 hodiny) na těle. Po určitém čase se henna začne odlupovat, ale dá se tomu zabránit roztokem cukru a citrónu (hrnek do poloviny naplněný vodou, dvě čaj. lžičky cukru, šťáva z 1 citronu a nechat projít varem-po vychladnutí namočit tampón a opatrně nanášet na vzor) nebo mastným krémem. Po době působení se kůže nemyje, nejdříve po 1 hodině, lépe druhý den.

lawsonia_inermis, henna
 


Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 30. listopadu 2009 v 21:43 | Reagovat

Poučný článek.

2 Johanka Johanka | 30. listopadu 2009 v 21:52 | Reagovat

Nevěřím, žes ho zvládl dočíst celý... :-D Ani moje kamarádka neměla tu sílu a to je fintítko numero uno.

3 corly corly | Web | 3. prosince 2009 v 20:12 | Reagovat

Hennu mám ráda.Po ní jsem měla pokaždé hezkou barvičkü i vlasy!Ale to patlání...!!!! :-x

4 Nikitka Nikitka | E-mail | Web | 26. prosince 2009 v 21:13 | Reagovat

Juhu, henna, v létě jsem ji měla na nožce :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama