Tibetské misky

28. listopadu 2009 v 15:10 | Johanka |  Úplně všechno
Úžasný nástroj známý jako tibetská mísa se až do poloviny 3. tisíciletí př.n.l. používal jako nádobí. Je to nástroj tak účinný, že se s ním dají léčit všechny slupky bytosti od fyzického těla, přes mysl, až po duši a ducha. Tibeťané věří, že kdo medituje se zpívající mísou, nikdy nepřijde do pekla.

Tibetská miska se používá při meditaci, ale v Himalájích, odkud pochází, slouží také k pokročilým zasvěcovacím rituálům. Když se ale tibeťana vyptáváte, k čemu slouží, s úsměvěm odpoví, že "na jídlo". Koupit tento nástroj přímo v Tibetu je proto značně obtížné. Přesto právě himalájské misky jsou pro meditaci nejlepší. Důvodem je posvátný zvuk óm, který ne každá zpívající mísa obsahuje. Říká se, že pravé mísy jsou vyrobené ze sedmi kovů, z nichž každý souzní s jednou planetou:

Zlato symbolizuje Slunce
Stříbro Měsíc
Rtuť Merkur
Měď Venuši
Železo Mars
Cín Jupiter
Olovo Saturn
Obzvláště vzácné jsou pak mísy, jejichž osmým prvkem je planetární kov.

Už v Bibli stojí, že na počátku bylo slovo. Toto slovo, nebo přesněji řečeno zvuk, má být podle všeho právě óm. Jeho síla může zničit i ztvořit. V Tibetu se také říká, že kdo pozná tajemství zvuku, pozná tajemství vesmíru. Když Armstrong poprvé vstoupil na Měsíc, jeho první slova byla: "Slyším nádhernou hudbu." Byla to hudba vesmíru-ta, kterou zní i zpívající mísa.
Zvukem se dá komunikovat s duchy planet, podzemím, královstvím Aghartou a Shambalou, i zemským centrem nesmrtelných. Tibetský láma ale na otázku, jestli je pravda, že se mísy užívají jako duchovní nástroje, odpovídá: "Možná."
Vibrace misek se dají vnímat i jinak, než sluchem. Některé mísy citelně rezonují s různými orgány těla, v blízkosti čaker se různě proměňuje jejich tón, nebo existují mísy, které roztančí vodu. Vypadá to opravdu kouzelně a z rozeznělé mísy naplněné vodou se stává fontána, která perlí vodu v obrazcích do výšky nad sebe.


Na misky se hraje různě velikými paličkami. Některé jsou obalené kůží, jiné jsou jen ze dřeva. Ke hraní se dá ale použít i smyčec a nabízí se nekonečně experimentů, jak jednotlivé alikvóty (vrstvy tónů) v misce objevit. Zvuk mísy reaguje na energie místa, kde se nachází. Proto se stává, že někde je složité misku rozeznít a jinde to jde jakoby samo. Položená v prostoru bytu mísa neustále reaguje vibracemi (obvykle neslyšitelnými) na všechny zvuky, které kolem ní probíhají. Dá se tedy říci, že prostor neustále harmonizuje.

Tibetské mísy mají různý tvar, váhu, šířku stěn, i zvuk. Obvykle se prodávají podle váhy, ale pokud se někdo rozhodne si mísu koupit, měl by se řídit především vibrací a energií, kterou vyzařuje. Není důležitý jen zvuk, tón, vzhled, ale i um, záměr a láska, se kterou byla vyrobena. A ty se pouhými smysly vytušit nedají. Pokud hledáte "svou" mísu, nenechte si nikým radit. Když narazíte na tu, jejíž zvuk vás donutí zatajit dech a máte pocit, že se vás dotkl přímo na duši, zřejmě jste jí našli. Jako vyzkoušené místo, kde se dají koupit mísy dovážené přímo z Himalájí, můžu doporučit brněnský Křišťálový kabinet.
Sympatický a zkušený majitel, spousta času na zkoušení a velký výběr. Jednu svojí misku mám právě odsud.

 


Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 28. listopadu 2009 v 22:08 | Reagovat

A kolik taková jedna mísa asi stojí? Vypadá to hodně zajímavě! Ale až do Brna kvůli tomu nemůžu jet, snad najdu někde něco bližšího...Moc se mi to líbí.

2 Johanka Johanka | 28. listopadu 2009 v 23:29 | Reagovat

To záleží hlavně podle váhy...dá se koupit i za 500 Kč, já mám tři a všechny jsou v ceně do tisícovky. Na jednu jsem dokonce narazila v zastavárně, kde jí prodávali jako hmoždíř  :D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama