Pozvánka na Den pro Tibet 2010

26. února 2010 v 14:12 | Johanka |  Cesty tam a zase zpátky
Protože se blíží 10. březen, dovoluji si znovu zveřejnit už jednou zveřejněné fotky ze Dne pro Tibet, který pořádáme v západních Čechách. K fotkám z minulého roku přidávám článek, aby si každý udělal představu, o co vlastně jde. Upozorňuji, že jde jen o mírně poupravený článek, který jsem psala do novin, takže má spíš informativní charakter. (aneb tentokrát bez Johankovin .-) )

Pokud to celé někoho inspiruje natolik, že by uvažoval o uspořádání své vlastní akce, ráda odpovím na otázky a vychytávky, které jsme s přáteli za pět či šest (nebo tak podobně) let organizování posbírali.
Za fotky děkuju taky Šárce a Tomášovi


10. března tomu bude 51 let, kdy došlo k povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Zemřelo při něm 80 000 Tibeťanů. O situaci, která dnes v Tibetu vládne, nejlépe vypovídá výňatek z dokumentu občanského sdružení Lungta:

"Pokud například v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, zazpíváte tibetskou hymnu nebo nenásilně upozorníte na porušování lidských práv, můžete být zatčen, vězněn, mučen, souzen a odsouzen a to bez práva na obhájce nebo řádný soudní proces.To všechno bez ohledu na to, že se Čína paradoxně zavázala k dodržování Deklarace lidských práv jako jedna z prvních zemí již v roce 1948. Jako Tibeťan budete v důsledku masivního přesídlování čínských obyvatel na území Tibetu národnostní menšinou ve vlastní zemi, setkáte se s rasovou diskriminací. Je velmi pravděpodobné, že budete nevzdělaný, nezaměstnaný nebo budete žít pod hranicí chudoby. Pokud se vám podaří studovat, nebude vám ve většině případů umožněna výuka ve vašem rodném jazyce. Vaše kulturní zvyky a tradice budou zakazovány nebo omezovány. Narazíte na omezování svobody tisku, cenzuru a internetovou cenzuru. Velmi silně si uvědomíte omezování osobní svobody, svobody názoru a projevu, shromažďování nebo náboženského vyznání."

Kampaň Vlajka pro Tibet je celosvětovou akcí. V našem podání si klade za cíl podpořit Tibet na cestě ke svobodě, autonomi a přiblížit veřejnosti tibetskou kulturu, která je Čínou potlačována a pomalu zaniká. Odkaz Tibetu je obrovský a zaslouží si zůstat živým. Česká Republika se ke kampani připojuje od roku 1996 a v loňském roce ji podpořilo 363 obcí, měst, městských částí, krajů, nebo sdružení a 31 středních škol a gymnázií. Akce Den pro Tibet v Ostrově neprobíhá pod záštitou města. Je výsledkem spolupráce několika výjimečných lidí, kteří se na ni podílí pod názvem Neformální sdružení Taši Delé.

V celodenním programu Dne pro Tibet se setkáte s vysypáváním nového motivu pískové mandaly, která bude v závěru dne obřadně zrušena. Tento akt se provádí jako symbol pomíjivosti a transformace. Budete si také moci vytvořit vlastní mandalu z nejrůznějších materiálů, vymalovat jantru, vyrobit zvoneček, nebo vlastní praporek s osobním přáním či modlitbou.
Děti čeká oblíbené skládání obrazce pro zvířátka ze zeleniny, zrní a suchého pečiva a samozřejmě nepřijdou ani o obřad jeho osobitého rušení, na které se každý rok velmi těší. Hudební dílna, kam si kdokoliv může přijít vyzkoušet hru na tibetské misky, bubny, didžeridy, chřestidla, nebo se naučit zpívat tibetské (a jiné) mantry, se letos poprvé prostřídá se dvěma přednáškami. V první se ocitneme společně s Pavlem Kotkem na jeho nedávné cestě do Nepálu a na druhou přijede David Šifra s vyprávěním o tříměsíční cestě na kole z Chengdu do Kathmandu.
Během celodenního programu si můžete koupit čaje, občerstvení, pohledy a další předměty s tibetskou nebo ethno tématikou. Výtěžek z prodeje bude věnován na humanitární a vzdělávací projekty v Tibetu. K odpočinku připravujeme videoprojekci, knihy k nahlédnutí a mnoho materiálů týkajících se tibetské historie, kultury a života. Zájemci si také mohou vyzkoušet individuální léčebné sezení při "žehlení" tibetskými miskami. Program bude probíhat celý den, pouze čas přednášek upřesníme na místě. Případné dobrovolné vstupné bude zasláno na dobročinné účely. Těšíme se na příjemnou sobotní atmosféru a doufáme, že i vy si odnesete hluboký zážitek. 


Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 26. února 2010 v 22:46 | Reagovat

Jeslti budu mít čas, docela ráda bych se zúčastnila. Nevíš, jestli se něco takového pořádá i v Praze? Asi jo, ale zatím jsem o tom neslyšela...

2 Johanka Johanka | 27. února 2010 v 9:22 | Reagovat

Určitě, najdi si web sdružení Lungta a ono už tě to někde vyhodí  :-)

3 Johanka Johanka | 27. února 2010 v 9:24 | Reagovat

...nebo mi přišlo pár pozvánek na facebooku na takové akce po celé ČR, tak můžu přeposlat, jestli chodíš na tlamoknížku

4 rybka rybka | 27. února 2010 v 12:07 | Reagovat

Joju, ty jsi na facebooku O_O ????/ Co NY, USA vis o necem???? Jsem si odskocila na skolu, ale uz ted mi chybi Wales, chci zpaaaaaaaaaaaatky :-( Se ptam, bo ja tady nikomu a nicemu neverim (NY).

5 Johanka Johanka | 27. února 2010 v 16:52 | Reagovat

Rybuše?! Nevěřím svým očím...no joo, tvá písmenka... :-)
No USA, NY...trochu z ručky, jak z pravé, tak z levé... ále srdci jak známo nikdy nic daleko není-proto být tebou, nastartuju chlopně, síně i komory a vyběhnu ven se záměrem najít festival pro Tibet.....A TO BY BYLO, ABY NEBYLO!

Tlamoknížka je dobrý vynález - jak přátelům rychle předat fotky ze společných vylomenin (všem najednou), či rozeslat kompletní pozvánku a vidět, kdo hodlá dorazit a nedorazit....ále holt se tlamoknize nesmí podlehnout, to je věc ošidná pak :-)

6 pavel pavel | Web | 28. února 2010 v 1:46 | Reagovat

na ty fotky se pamatuji...
odpověď jsem ti dal pod ten článek Br.John vystoupí, dobrou noc  :-)

7 Šárka Šárka | Web | 6. března 2010 v 15:06 | Reagovat

[3]: Facebooku říkáš tlamoknížka? :-) Chodím tam, tak jestli chceš, můžeš si mě přidat, budu ráda. Četla jsem, že Dalai Lama už je na Twitteru, což je super, tak jsem si tam kvůli němu taky zařídila účet. Prý ho Čína bude cenzurovat a hlídat, aby tam nepsal nějaké pro ně méně vhodné věci a on jim nato vzkázal, že je stejně miluje :-))

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama