Čtenářský občasník: Čuchací knížky

24. března 2010 v 23:31 | Johanka |  Úplně všechno
Znáte je-jsou zažloutlé a mívají rozpadlou vazbu. Do nebývale rovných,
hladkých stránek,bývají tužkou vepsané nečitelné poznámky. Najdete je v antikvariátech, babiččině knihovně, nebo vám je věnuje kamarádka, která ví, jak milujete jejich vůni.

To poslední je i můj případ. Dnes vám napíšu o knize, kterou čtu jen výjimečně a jen ten kousek, kam se zrovna zapíchne můj prst. Je to totiž jedna z mých čuchacích.
Strčili jste někdy hlavu do bubnu pračky? Já to jako malá dělala dost často. Je tam totiž úplně jiný svět. Moje mamuška zase strkala hlavu do staré kredence. Jsme trochu divná rodina :)
S knížkami je to podobné. Tuhle voňavou mám od Kateřiny. Dala mi jí na střední škole. Celou hodinu francouzštiny jsme pak proležely s nosy založenými do osmého vydání básní Boleslava Jablonského-Moudrost Otcovská.
Knížka byla vydána roku 1895 v Praze a já do ní dnes kromě nosu zabořím i svůj prst, abych vám předala kousek jejího staletého poselství:


Synu milý! Jestli člověk
slavíkovi volnost vzal,
nelze mu jej přinutiti,
by mu z lásky zazpíval.

A tak rovněž, jestli člověk
člověka v otroctví jal,
lehko můž jej k tomu míti,
by mu úctu zjevoval:

by se strachy před ním třásl,
by bič jeho celoval-
všeho může docíliti,
jen ne-by jej miloval.
 


Komentáře

1 LM LM | 25. března 2010 v 22:30 | Reagovat

zajímavý, zvláštní.... :-) pravdivý, mám ráda tvoje úvahy... :-)

2 Jája Jája | Web | 11. dubna 2010 v 16:10 | Reagovat

Nádherná moudrost...1895... panečku...  Ovšem hlava v bubnu říkáš... a ve staré kredenci... člověče to už by mohlo mít diagnózu :-D A - nějaká Narnie s bublinkama nebo tak něco? :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama