Didgeridoo a jak na něj

23. března 2010 v 20:48 | Johanka |  Úplně všechno
Didgeridoo se používá jako hudební nástroj a prvními "prdiči" byli australští domorodci. Dnes je v obchodech k dostání zejména didgeridoo bambusové, které se nejčastěji dováží z Afriky. Sehnat se ale dají i roury dřevěné, skleněné, kovové...zkrátka jakékoliv. To australské se vyrábí z Eukalyptu a jeho zvláštností oproti ostatním je vnitřní část vyžraná termity. Bezvadně ale zní i trubka od visavače, papírová role z metrového textilu, nebo plastové trubky ze stavebin.
...


Nezáleží ale na tom, jestli máte rouru skleněnou, nebo bambusovou, či přímo eukalyptový originál. Jako všude platí, že každému je příjemný jiný zvuk, takže to ostatní je spíš estetickou záležitostí.
martin
Naučit se hrát na didgeridoo je v zásadě jen o technice a trpělivosti. Pokud chcete vyzkoušet základní fouknutí do didge, nacvičte si to nejdřív mimo ní. Uvolněte rty a jemně vydechněte, aby se vám rozvibrovaly rty. Jednoduše řečeno, udělejte pusou slyšitelný prdící zvuk. Jednoduché, ne?

km

Teď si můžete vzít rouru a předem nebo koutkem pusy (každému vyhovuje něco jiného) do ní dlouze zopakujte tohle fouknutí. Přitiskněte rty pevně ke klacku, vzduch musí jít jen do něj. Pokud vám vzniklo jakési jelení troubení, uberte na tlaku výdechu a víc povolte rty. Jinak ale se sebou můžete být spokojení, protože i přefuky jsou součástí hraní a v tuto chvíli už tedy "něco" umíte. Pokud z vaší roury vycházejí spíš zvuky připomínající špatné trávení, je třeba jen opakovat, ono to dřív nebo později vyjde.


K pokročilejšímu hraní patří také cirkulační dýchání. Je to technika, díky níž můžete hrát bez slyšitelných přestávek a vyžaduje kapku cviku.
ondřej smejkal
Tento nástroj nemusí být jen hudebním. Dá se také bezvadně použít na masáže. Zmírňuje bolesti páteře,uvolňuje energetické bloky, probouzí životní energii, jeho zvuk harmonizuje prostor, odvádí z těla napětí. Hra na didgeridoo je úžasnou meditací a léčbou. Při hraní masíruje vibrací vnitřní orgány, prokrvuje je a probouzí. Neocenitelný bývá také pro těhulky, nebo přímo při porodu, kdy stačí hrát nastávající mamince na křížovou páteř.

S didgeridoo to navíc každému sluší, takže popadněte nějakou rouru a hurá na věc .-)
 


Komentáře

1 Jája Jája | Web | 11. dubna 2010 v 15:55 | Reagovat

Blíží se mi svátek a narozky, tak jsem právě vyslala přání :-) A rovnou jsem začala trénovat. Jde to! Akorát jsem se při těch ústních prdících neuvěřitelně poplivala, ale to nevadí :-D

2 Lucka Lucka | Web | 18. dubna 2010 v 10:24 | Reagovat

Jojo, je to tak :-D Hraji už rok, sice žádná sláva, ale úža, úža, úža!!!

3 white prom dresses white prom dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 17:26 | Reagovat

Nice information, valuable and superb design. You share good stuff with good ideas.
http://www.isdress.org

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama