Muzikoterapie

23. srpna 2010 v 21:08 | Johanka
Už jste si určitě všimli, že některé zvuky vás rozčilují, jiné uklidní a další vám dokážou v paměti
vyvolat vzpomínky na první milování, prázdniny a dovolenou, chvíle z dětství … Například pláč dítěte má podle výzkumů takovou frekvenci, aby záměrně narušoval nervovou soustavu dospělého člověka. Díky tomu bývá plačící dítě rychle vyslyšeno a rodiče se v noci probudí, jakmile jejich drobeček zakňourá.
Zvířata zas vydávají zvuky tak rozdílných frekvencí, že nejen ona, ale často i jedinci jiného druhu poznají, jestli jde o skřeky samců toužících po páření, zastrašování protivníka, či hájení si svého území.
O tom, jak hluboce můžou zvuky ovlivnit nejen psychickou, ale i fyzickou stránku člověka, provedl řadu výzkumů japonský vědec Masaru Emoto. Emoto vzal vzorky vody z různých zdrojů a ty vystavil všem možným zvukům a vibracím.

Požádal o posvěcení jednoho vzorku, další vystavil prudké hádce, jinému několikrát denně opakoval slovo 'láska', nebo na vzorek nechal působit bzučení včel, zpěv manter, Mozartovu symfonii apod. Po pokusu vodu zmrazil a pod mikroskopem zkoumal krystalky, které vlivem vibrací vytvořila. (Vám stačí najet kurzorem na obrázek, objeví se, o jaký vzorek jde)
Po vibraci slov 'láska' nebo 'děkuji' vypadaly krystaly jako obrázky z krasohledu, po hádce se rozpadly do nesourodých kaněk a voda vystavená bzučení včel se dokonce podobala několika včelím plástvím.


Emoto šel ve výzkumech ještě dál. Shromáždil vzorky vody z pramenů po celém světě-francouzská fontána v Lourdes, přehrada Fujiwara, antarktický led…Také pouštěl vodě nahrávky z Hitlerových výstupů, stejně jako z výstupů Matky Terezy. A voda byla pokaždé jiná.
A teď, jak s jeho výzkumy souvisí muzikoterapie… Tělo člověka se podle jeho stáří skládá ze 45-75 procent z vody, u miminek, zvlášť těch nenarozených, je to až 95 %. Hraní na přirozeně ladící nástroje, které se v muzikoterapii používají, ovlivňuje buňky v těle člověka stejně, jako Emotovy testy s vodou.


Muzikoterapie propojuje pravou a levou polovinu mozku, což může významně pomáhat třeba při léčení koktavosti. (všimli jste si? Tohle je stejné i u znakové řeči ;-)) Děti i dospělí se učí, že každý umí zpívat a vůbec nezáleží na tom, jak. Na muzikoterapiích se účastníci obvykle setkají s nástroji jako tibetské misky, bubny, didžeridy, koncovky, chřestidla a především s nástrojem nejúčinnějším-s lidským tělem, zejména pak hlasem. Strach o to, jestli někdo zpívá falešně, odpadá, protože hlas se tu nemusí držet stupnice a zní přirozeně, tak jak každý právě cítí.


Přirozeně ladící nástroje se v muzikoterapii používají především pro alikvótní tóny, jež vydávají. Alikvóty jsou vlastně vrstvy tónů, které často ani neslyšíme a vznikají rezonancí každé části nástroje zvlášť. Spojení takových tónů má pak harmonizující a ozdravující účinky. Hraní na nástroje vyluzující alikvóty navíc bývá jednoduché a zvládne je každý, včetně malých dětí. Muzikoterapie je nedocenitelná při práci s emocemi, protože vyjádřit co cítíme, je pomocí nástroje mnohem snazší a efektivnější, než se snažit vtěsnat pocit do slov.

V České republice, vlastně v Evropě vůbec, je muzikoterapie vcelku novým oborem (přestože toto slovo působí vědecky, co se děje při muzikoterapiích, vědu ani omylem nepřipomíná). Když ale zalistujeme mnohem, mnohem dál v historii, hudba, zpěv, zvuky a bojové pokřiky...to vše provází lidstvo odnepaměti.
Pokud to vezmu od biblického začátku, právě v Bibli se píše, že na počátku bylo slovo. Řeknete si, jaké? Pronesl snad Bůh "Staniž se", ve všech jazycích tak, jako to dnes dělá papež, když zdraví poutníky? Těžko.
V některých kulturách se za toto prvotní "slovo" považuje Aum, které připomíná např. mantra "Óm many peme hům" (foneticky). Pokud prý se podaří zvuk Aum zcela správně vytvořit, pak má moc způsobit konec světa.


Nedávno jsem byla na cestovatelském festivalu, kde přednášel Mnislav Zelený. Léta jezdí do Jižní Ameriky za indiány. Za tu dobu si získal jejich důvěru a dostal se do míst, kam nikdo mimo indiány dosud nevkročil. Mimo jiné mluvil i o tom, jak na vlastní oči viděl šamana při léčení. Jednoho muže v kmeni kousl komár…a že komáři v Jižní Americe mají k našim bzučítkům poměrně daleko, asi nemusím vysvětlovat. V místě bodnutí se dotyčnému udělala obrovská boule plná červů z larev, které mu komár svým bodnutím přenesl pod kůži. Mladík šel tedy za šamanem. Moudrý šaman se ho ani nedotknul. Stoupl si nad něj a začal vyluzovat pronikavé zvuky. Zčistajasna se boule otevřela a červi sami vyskákali ven. Po několika dnech už byla ruka toho muže beze známky bodnutí a Mnislav Zelený (Atapana) se šamana zeptal: "Jak jsi to udělal?" Šaman jednoduše řekl, že halekal zvukem červům tak protivným, až sami vyskákali ven.

Další příklad, který mě napadá v souvislosti s obrovskou mocí zvuku, se stal, když jsem pracovala jako externí redaktorka pro jeden deník. Dělala jsem tehdy rozhovor s Tomášem Pfeifferem, abych zjistila, odkud pochází Vodnářský zvon, který na koncertech v poslední době představuje. Mimochodem, je to nástroj, jež dokáže vytvořit obrovské množství alikvótů nad sebou. Kde přesně zvon získal, mi neprozradil. Cestoval kdesi v Himalájích a tam byl prý zasvěcen do tajů jeho zvuku. Co mi ale prozradil bylo, že jistou frekvenci zvuku tohoto zvonu používali mniši k levitování těžkých klád.
Zvuk, se vším co přináší na mentální úrovni, má opravdu obrovskou moc.Existuje mnoho forem muzikoterapie. V domech pro seniory často úplně stačí pouštět dechovku, při které si každý rád zazpívá, zatleská, nebo podupe papučí od Ježíška. Pro terapeutické účely stačí i ležet a pomocí příjemné hudby pronikat do sebe samého. Je běžné, že doktoři při operacích poslouchají oblíbenou muziku a v některých státech se tato služba nabízí i pacientům, kteří operaci podstupují. Důvody jsou jasné. Pacienti, kteří jsou takto stimulovaní, mají kratší dobu zotavování a téměř netrpí pooperačními komplikacemi.


Zvuky používá řada z nás intuitivně. Maminky, když uspávají děti ukolébavkou, nebo je tiší dlouhým "ššššš….". Také hlasitý pláč, smích, nevědomé pobrukování v situacích, kdy jsme nervózní, to vše jsou generacemi ověřené způsoby, jak zvukem vyrovnat v těle napětí. Muzikoterapie jako terapie je produktem naší "civilizované" společnosti, která přirozený projev začala postrádat. V "necivilizované" společnosti není coby řízená terapie vůbec zapotřebí, protože její prvky se používají v každodenním životě. Bloky ze zpívání a přirozeného projevu jsme si vytvořili až my pokrokoví maniaci neustálým škatulkováním a hodnocením "dobrého" a "špatného" zpěvu. Nechci propagovat návrat na stromy, ale poučení se z toho, co fungovalo a např. mezi indiány stále funguje.


I když jsem muzikoterapii začínala proto, abych dětem ukázala pravý opak většiny tvrzení, která jim vtloukají do hlavy v hodinách hudební výchovy, v podstatě se stejně učím já od nich. Takový roční prcek, který žbrblá a piští, to je teprve pravá muzikoterapie. Všichni bychom se měli naučit odhodit občas zábrany a prostě zabékat, co se nám právě zamane. Uvolňuje to napětí a když nic jiného, zasmějete se sami sobě.Nejjednodušší je ale začít hned-zpívat, zpívat, zpívat…jakkoliv.

 


Komentáře

1 Johanka Johanka | Web | 23. srpna 2010 v 21:10 | Reagovat

Tento článek už jistě někteří z vás četli, protože jsem ho pustila do éteru v lednu minulého roku (rubrika Moudrostě a postřehoviny). Protože na mě ale kouklo téma dnešního týdne, kterým je HUDBA, napadlo mě použít právě toto...aneb Hudba jinak :-)

2 Bea-Mall Bea-Mall | 23. srpna 2010 v 21:12 | Reagovat

Moc Hezký článek :)

3 Smyle Smyle | Web | 23. srpna 2010 v 21:14 | Reagovat

Pěkně napsáno, podívej se prosím na můj článek na téma hudba, chci slyšet tvůj názor http://myhobiespoesie.blog.cz/1008/hudba-muj-svet-pro-cizi-nepochopitelny

4 Já | Web | 23. srpna 2010 v 21:41 | Reagovat

Krásný článek, hezky jsem si početla...
Mám doma knížku s o fotkami těch "vloček", některé z nich jsou doopravdy úžasné...
Je až neuvěřitelné, jak všechno se vším souvisí.....

5 Johanka Johanka | Web | 23. srpna 2010 v 22:49 | Reagovat

[4]: To je přesné....všechno se vším souvisí... :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama