Irsko X., Hill of Tara

26. října 2010 v 10:26 | Johanka |  Cesty tam a zase zpátky
Když vejdete k tomuto sídlu irských velekrálů, jen těžko si představíte, že zde stál skvostný palác, jehož rozkvět je datován už do dob Trojské války. Namísto toho máte spíš dojem, že jste omylem zabloudili na neudržované golfové hřiště.
Tara 1
Ale jak víte, oči ne všude odalí to, co svým šeptem v listí prozrazuje vítr, co dává tušit paměť země, které se dotýkáte, nebo nebe, které všechno celé věky pozoruje zhůry.
Už na druhý pohled si všimnete podivných reliéfů v půdě. Vlní se tu jako jizvy po budovách ze dřeva a proutí, nechají vás tápat a to je možná okamžik, kdy ucítíte prolnutí časů napříč celou historií tohohle kopce.
zdroj obrázku: http://www.mythicalireland.com/ancientsites/tara/threat.html

A protože jsem polovinu svého prvního Irska prochodila naboso, tady tomu nebylo jinak. Jen mi tehdy v extatickém rozpoložení nedošlo, že kde jsou ovce, budou i ... :-)
Tara 3
...ale vraťme se raději k historii. Tara sloužila spíš jako místo rituální, než obytné. Těžko byste tu tedy byli přijati na audienci u jeho velevýsosti, neboť ta se s největší pravděpodobností věnovala kralování zcela jinde. Moc takového velevůdce prý pramenila od ducha samotné Tary.
Průvodce vám prozradí, že titul velekrále nebyl dědičný, ale dobýval se na bojištích, případně byl velekrál zvolen. Legenda ale praví něco zcela jiného, což já osobně považuji za mnohem věrohodnější, jelikož u toho musela být ohromná prča. 
Tara 4
Každý král, jež měl v dobách dávných choutky stát se velekrálem, musel údajně projít přetěžkou zkouškou. Zatímco takovému anglickému Artušovi stačilo vytáhnout meč z balvanu, irský velekrál se musel na výše zobrazený balvan postavit, načež se čekalo na to, až kámen vyvolenost onoho krále při jeho korunovaci potvrdí zaštěkáním.
Lidičky, u toho bych chtěla být :-DDD
Haf Haf
No, a když už jsem neměla ty boty, že ...
... ale nezaštěkal :-(
Dumha na n Giall
Nejstarší a nejvýznamější místo na Taře je pahorek Dumha na nGiall, Pahorek rukojmí. Je v něm chodbová hrobka (pro veřejnost uzavřená), uvnitř které bylo nalezeno asi 40 zpopelněných těl z doby bronzové. Zvláštní je, že jedno tělo zpopelněno nebylo-šlo o 15 letého chlapce, který měl na krku náhrdelník s jantary, fajáns, bronzem a gagátem. Další předměty, které se uvnitř našly, pocházely zhruba z roku 2000 př. n. l.
Tara 2
Jestli se sem platí vstupné, už si nevzpomenu. Ale vzhledem k rozlehlým polím všude okolo, si nemyslím, že by představovalo problém sem nejen přijít bez zaplacení, ale i bez povšimnutí. Dobrodruzi by si určitě neměli zapomenout stan, nebo aspoň spacák, protože noc na takovém místě musí jistě stát za to.
 


Komentáře

1 Ina Ina | Web | 26. října 2010 v 22:28 | Reagovat

Jo, jo, taky bych se prošla. Bosky a třeba i lejny oveček.

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 27. října 2010 v 15:57 | Reagovat

Krásné fotky ...

3 Johanka Johanka | 28. října 2010 v 11:57 | Reagovat

[1]: Proč ten podmiňovací způsob? Sluníčko ještě svítí a luk posetých lejny máme všude habaďůru.

[2]: Krásné vzpomínky...

4 Ľudmila Gregušová Ľudmila Gregušová | Web | 2. listopadu 2010 v 20:12 | Reagovat

pozerám, už desiaty článok o Írsku, musím sa vrátiť na začiatok...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama