Na pranýři

25. října 2010 v 1:29 | Johanka |  Informační teleportál
Děkuji všem, kteří se na stránkách autroského klubu vyjádřili k mým dvěma (pro někoho) kontroverzním článkům. Jako typická Jožule jsem se na toto jednání o mně beze mě objevila až dnes nad ránem, když jsem uvažovala, v čem že tkví zvýšená návštěvnost mých stránek během posledních dnů.

Po druhé skleničce Bio vína z Tesca mě napadlo nahlédnout do Google analytics a zjistit, odkud sem ty davy obdivovatelů vlastně míří. A hle! Na víno již více nedám dopustit, jelikož se potvrdilo, že "ve víně je pravda" (a v bio víně bio pravda).

O reputaci se mi postarala Kittanya z AK. Ta ještě stále nerozkousala můj (podle mě vydařený, jelikož jsem se u něj bavila a Kežla si pětkrát (!) zatahal za spoďáry) článek obsahující jednu tečku.
K tomu přidala kritiku článku s videem paní Pojkarové, muckající se se dvěma šťěňátky v ošatce (už jí chybí jen vidlička a nůž) a to se mě skutečně dotkla. Vážně jsem totiž uvažovala, že vstoupím do fanclubu téhle nadčasové umělkyně, jelikož hit "Pejskové se koušou" u nás zněl skoro tak často, jako znělka Lokomotivy Tomáška.

Ale vážně...
Nemyslím, že dělat administrátora v AK je lehké. Však jsem se k tomu taky v posledním komentáři na AK vyjádřila:
"...ale abych nebyla zlá, mám pochopení pro snahu udržet hranice autorského klubu v hranicích autorského klubu. Taky si uvědomuju fakt, že to není jen tak. V některých případech je ale lepší, obrazně řečeno, použít zdravý selský rozum, než vyhlášky a paragrafy. A taky jsi žena, takže oplýváš darem, který se zove intuice."

Naštěstí šlo opravdu spíš o nepochopení ze strany Kittanyi, protože drtivá většina těch, co se na tu černou ovci (mě) přišla podívat, drtila spíš Kittanyu, než mou opovážlivost. Ve své podstatě jsem si jistá, že to nemyslela zle a když sroluju své ego do ruličky ne větší než bankovka (fialová s Masarykem), měli bychom jí za tu bojovnost poděkovat. Autorský klub je autorský a moje autorská tečka na první pohled skutečně autorsky nepůsobila. Pro mě z toho zase plyne lekce, jež pravíi, že většina lidí zkrátka jede na první pohledy. Na druhé, třetí, ani patnácté není čas.

Zajímalo by mě ale, co si o tom myslíte vy? Měl by mít autorský klub jasně stanovená pravidla, přes která nejede vlak? Nebo také hledáte úsměvnou liberalitu, jež nad jistými prohřešky s pochopením mlčí, protože ví, že on ví, že oni ví a že všichni víme, že o tohle přeci jde? Jinak snad ani nemají podobné kluby smysl...nebo? Možná fakt půjdu hledat tu planetu, ze které jsem přilítla.

A to je asi tak všechno, co o lovu krevet vím...
 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 25. října 2010 v 2:14 | Reagovat

Pro mne je to Johanko úplná novinka. Jsem sice v AK, ale o žádném diskuzním AK blogu nevím, to jsem se právě teď dozvěděl poprvé. :-D Je zajímavé, že si mne zatím nevšimli a nechtěli mne už taky vyřadit. Napsal jsem onehdy báseň Nic, kde nebylo nic a nakonec všem se to i líbilo. Takže asi tolik co k tomu něco mohu říct. Pravidla jsou proto, abychom je mohli občas porušovat.

2 pavel pavel | Web | 25. října 2010 v 2:24 | Reagovat

U mne je dovoleno cokoli kopírovat a nelpím na autorství... naopak mne potěší, když se moje věci někomu líbí a ať je klidně, když chce, pošle dál i bez autora. :-D hezkou noc i den ti přeji. :-)

3 edithhola edithhola | 25. října 2010 v 10:27 | Reagovat

Taky mě to sokovalo:-( A to, co jsi vystihla v poslednich vetach: Nebo také hledáte úsměvnou liberalitu, jež nad jistými prohřešky s pochopením mlčí, protože ví, že on ví, že oni ví a že všichni víme, že o tohle přeci jde? Jinak přeci nemají podobné kluby smysl... K tomu nemam uz co dodat. Jen to, ze uz ted me boli bricho z toho, ze jsem podlehla a take jsem nekde v cekatelich do AK. Mozna je to vsechno (i sledovani navstevnosti) hrozne omezujici. Mam nekdy pocit, ze uz nepisu pro sebe, ale pro AK, o kterych nic nevim a tak ... tak pevne nervy.

4 edithhola edithhola | E-mail | Web | 25. října 2010 v 10:29 | Reagovat

A s Pavlem souhlasim rovnez.

5 Bels Bels | Web | 25. října 2010 v 11:47 | Reagovat

Inu, byla jsem do klubu přijata před víc než rokem (v srpnu tuším) a to můj blog skutečně nebyl moc autorský, když ho srovnám s tím, jaký je dnes. Byly tam věci, za které bych dnes byla vyhozena bez mrknutí oka, ačkoliv jich nebylo moc. Postupem času jsem je umazala - buď z dobrého pocitu, nebo už ty články ztrácely smysl, teď už tu a tam oběvím jen nějaký ten detail v podobě avataru - též promazat, neboť bych byla zřejmě vyhozena. Komando se změnilo, nebo spíš se přizpůsobilo těm, kterým se věčně něco nelíbí. Zdrsnělo. A tak se musí přizpůsobit i ti, co nemají vše dokonalé, jako já. Zřejmě jinou volbu nemáme, ačkoliv mě to občas sejří. Vlastně ani to už ne. Sejřilo, než jsem přišla na to zdrojování - nechtěla jsem mít zdroj pod článkem jen kvůli hloupému avataru, vypadalo to neesteticky a zároveň to působilo mylným dojmem, že zdroj patří celému článku. Teď už házím linky do názvů obrázků, což myslím prochází. Přizpůsobila jsem se, myslím, až moc, takže jestli mi teď ještě někdo něco vytkne, asi se sbalím a z AK odejdu, což snad nehrozí, nerada bych odcházela.
Chápu, že musí být komando takové, jaké je. Ale občas mi uchází, proč zrovna na mě si nedávno taky komando nějaký detaily našlo, zatímco skoro denně vidím blog, který úplně podmínky taky nesplňuje, ale zatím mu to stále prochází. Co budou dělat třeba u Lúmenn (lumenn.blog.cz), která má šílené množství velmi kvalitních článků, tu a tam doplněné neautorským obrázkem? Vyhodí ji, nebo přivřou oko? To by mě moc zajímalo, protože v obou případech nezůstane na komandu nit suchá.
Jinak pěkný den :-D

6 Albert Pes Albert Pes | Web | 25. října 2010 v 12:32 | Reagovat

Podle mě by spíš AK potřeboval kontrolovat kvalitu obsahu, než formy. Co za nechutný sračky tam tak z poloviny je, je naprostej otřes. Jenže pak se samozřejmě dostanu k nějaký formě diktátorství...

7 Čerf Čerf | Web | 25. října 2010 v 13:03 | Reagovat

Členem AK jsem, i když jsem vůči němu celkem chladný a své členství nepovažuji ani za obzvláštní poctu ani za znamení hanby, protože primární pro mě je, co chci publikovat, a teprve odvozené - jestli to splňuje nějaká pravidla. AK jinak považuji za chvályhodný pokus o uskutečnění neuskutečnitelného. Jako přízrak se nad ním totiž vznáší snaha poměřovat jeho členy nejen "autorskostí" ale též kvalitou. No a zatímco pro to, že je něco autorské (nebo možná lépe původní a originální) ještě lze definovat nějaká pravidla - byť obtížně ověřitelná, kvalita je mrška nespoutaná, každý si ji představuje jinak a jakékoli její posuzování je více odrazem posuzovatele než autora. Osobně by mi bylo milejší, kdyby se jasně řeklo, že do "Autorského klubu" budou vpuštěni jen ti, jejichž blogy se konkrétnímu "uměleckému kurátorovi" (třeba zvolenému, proč ne?) líbí, považuje je za kvalitní a myšlenkově původní (což nevylučuje ani tvůrčí přejímání "neautorských" věcí) a vahou své osobnosti je ostatním doporučuje. Já se pak jako autor podle toho, jestli je pro mne onen správce klubu autoritou, budu o členství v takovém klubu ucházet nebo ne. Když se "kurátor" změní, bude to mít nejspíš dopad i na složení klubu, s tím musím počítat a nemůžu se jako autor zlobit, když "kurátorovi" při inventuře vypadnu z oka.

Jediná výhoda "centrálního AK" tkví v propojení na administrátory, kteří umožňují některé specifické funkčnosti (např. zviditelnění na blog.cz). Ale bez této podpory mohou podobné "kluby autorské kvality" vznikat i teď, a jsou lidi, kteří se o to s různým úspěchem snaží. Když však půjde AK jen cestou cídění a doplňování vnitřních pravidel, nakonec se ukáže, že ty opravdu originální a kvalitní blogy se do zmenšující se komůrky takovými pravidly ohraničené mají problém vejít. A tím vším neříkám ani slovo proti úsilí dnešních rozhodců AK. Jejich práce je hodna uznání, tím spíš, že i když ji budou dělat nejlepším možným způsobem, stejně to budou schytávat zleva zprava.

A tvoje "autorská tečka" mně osobně nevadí, protože se na ni dívám v kontextu tvých dalších článků (na druhou stranu existují "autoři", které by ani sebegeniálnější tečka nezachránila). Bez toho kontextu bych totiž snadno došel do slepé uličky demagogie. Omlouvám se za litanii :-).

8 Johanka Johanka | 25. října 2010 v 16:26 | Reagovat

Všem vám moc děkuju za názor. Nejbližší mi je asi to, co napsal Čerf. Ani ne tak tím nápadem, ale funkčností. Jenže, pokud to bude dělat jeden člověk, stejně by se nezavděčil všem. I když...umím si představit třeba TlusŤjocha, Shariony, Leni...Ti všichni by podle mě objektivní být dokázali. Navíc TlusŤjoch umí velmi mile, ale zároveň věcně argumentovat. Tím pádem by měl (řekla bych) přirozenou autoritu jako Krut. Takže, buď umluvit jeho, nebo najít jiného takového človíčka, který by to byl schopný a ochotný dát do kupy a držet. Tak to honem vyšlete do vesmíru, ať už je tu :-)

9 Lowu Lowu | Web | 25. října 2010 v 18:26 | Reagovat

Ahoj Jmenovkyně! :-) já jsem taky Johana. Zajímá mě, jak ti říkají kamarádi, doma..? :-)

10 Johanka Johanka | Web | 25. října 2010 v 18:47 | Reagovat

Ahoj Johanko,
tak Lada mi říká Jožu nebo Johanko, Janička s Valerií mi říkají Leni, doma většinou mami, Jana od Péti a Libor Soukup mi říkají Johanko a pro paní Curačovou jsem Hej. Pan doktor Havlík mi bere telefon se slovy "ahoj děvčátko moje" a Alice se se mnou pro jistotu nebaví vůbec. Jo a holky z blogu mi říkají střídavě Johanko, Leni, Johy a Léňo-podle toho, jestli mi píšou mail, nebo komentář a taky podle toho, jaký interval uběhl od poslední kapitoly příběhu :-). Tak doufám, že kapitolu 53 stihnu dopsat ještě jako Johy, jelikož pak už to vidím na Jožuli, či Johanu. Vlastně je tu ještě jeden človíček, se kterým se vidím tak jednou do roka a pro toho jsem Markéta. :-D

11 Terr Terr | 25. října 2010 v 22:39 | Reagovat

Tak nevim,Johy nebo už Jožule? :-D  ;-)

12 AjA AjA | Web | 25. října 2010 v 23:11 | Reagovat

je mnoho duvodu, proc jsem z AK vystoupila a nema cenu se k nim vracet, a je mnoho duvodu, pro ktere mi bude slecna Kittanya, prekvapive chybet - treba pro svuj talent neomylne se trefovat o ryze autorskych klubu :D tenhle je bajecnej! :)))

13 Johanka Johanka | 26. října 2010 v 10:01 | Reagovat

[11]: Mno, za Johanku se budu hodně moc snažit :-D

14 Johanka Johanka | 26. října 2010 v 10:03 | Reagovat

[12]: :-) díky

15 T(h)om T(h)om | Web | 26. října 2010 v 21:17 | Reagovat

K pravidlům na AK jsem se už vyjadřoval na jeho stránkách dost a dost obsáhle, byť s minimálním efektem. Správkyně tam prostě nemají smysl pro nadhled a humor a navíc se považují za ředitele zeměkoule. Podle toho to tam taky vypadá. Dobrovolně jsem řady AK opustil už někdy na jaře a byl to skvělý krok. Rozhodně mě to nemrzí.

16 terr terr | 26. října 2010 v 21:23 | Reagovat

No dobře,Johanko!A jak to vypadá?

17 Johanka Johanka | 26. října 2010 v 22:32 | Reagovat

No...jdu spát :-)

18 Vendy Vendy | Web | 26. října 2010 v 23:44 | Reagovat

V AK nejsem ani jsem nebyla, takže nemůžu mluvit jako člen. Ale na diskuze AK chodím a pro některé správcovské komando (Kittanya) jsem rejpal a věčně nespokojený kritik, co jen kritizuje,a nic nenavrhuje. Kittanya je, myslím, prima holka, ale někdy kopne dřív, než se podívá, kam a proč. V jednom komentáři mě osočila z něčeho, co jsem vůbec neřekla (k mé radosti se mě o dva komentáře dál zastala naprosto neznámá blogerka, která nepochopila, zač že mě Kittanya peskuje?
Ale to je vedlejší...
Pravidla ano nebo ne? Úplně by stačilo, aby se používal normální selský rozum. Jenže jsem si všimla, že někde rozsekávají článek na hadry, a jinde jiný, horší, nechávají v poklidu. A to je asi věc, která mi vadí... Navíc mi vadilo, když mi pořád předhazovala, ať si přečtu pravidla. Tak jsem si je přečetla a přišla na chybu - dvě pravidla, úplně si odporující. (Chyba je zřejmě napravena...)
Autorský klub je dobrá myšlenka, a dovedu pochopit i vyřazování, ale vadí mi opravdu násilnický způsob, jakým to dělají. A zmínka o Lumen, která je opravdu originální a nejen autorská, ale i zábavná, vlastně ukazuje, v čem je problém. Proč by se nesmělo použít něco odněkud...

19 Terka Terka | Web | 27. října 2010 v 11:04 | Reagovat

členkou AK stále jsem, už hodně přes rok, ale svůj blog na blogu.cz jsem už zanechala před dost dlouhou dobou, zatím tam občas prásknu nějaký svůj novinářský článek, toť vše, takže čekám, kdy se navrhne nějaké mé vyřazení pro neaktivitu nebo podobně :)
Jinak, co se děje na blogu.cz a tím pádem v autorském klubu už několik měsíců moc nesleduji, ale na snížení kvality zpočátku ambiciózního projektu podle mne přispívá a) masifikace AK, který se stává nepřehlednou snůškou všeho možného b) blbě nastavená pravidla, kdy se správci na jednu stranu snaží šermovat všemi možnými verzemi či paverzemi citačního zákony, dodržování je laxní a vynucováno jen v některých případech c) nevyjasněný vztah autorství a kvality d) svěření péče o klub do rukou blogerkám, jejichž věk sice přesně neznám, ale každopádně se jedná o zaujaté osoby s vlastními čtenářskými prferencemi. U řízení a správy měl zůstat podle mne někdo s nadhledem. To pravděpodobně nebylo utáhnutelné, což ale zpětně souvisí s bodem a). Navíc si myslím, že na tom blog.cz není finančně tak zle, aby si nemohl dovolit platit dva lidi navíc, kteří si to vezmou na bedra.
Rozmíšky v AK na mne proto působí směšně, spíše jako žabomyší válka. propagované články na titulce se pro mne přílišným nabíráním členů a nedůslednou kontrolou zaměřenou na občas zcela nesmyslné parametry a přehlížející jiné zásadní věci značně devalvovaly a začínají mít blízko k obyčejnému výpisu nejnovějších článků obecně.
Psát blog a získat čtenáře, kteří se skutečně zajímají, nejen "klikoně", kteří zvýší návštěvnost, ale toť vše, je těžší, ale zvládnutelné ;-)

20 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 27. října 2010 v 16:10 | Reagovat

Jediný klub, co kdy za co stál, byl klub Rychlých šípů.
A tečka.

21 Terr Terr | 31. října 2010 v 22:00 | Reagovat

Tak Johanko,už to žačíná smrdět Jožulí! ;-)  :-P

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama