Den pro Tibet 8. 3. 2014

18. března 2014 v 18:51 | Johanka |  Cesty tam a zase zpátky
Ráda bych vás po odstávce blogu opět pozdravila a každého zvlášť objala. Některé za věrnost a trpělivost a ostatní zkrátka jen tak.
Protože je tu březen, kdy každoročně pořádáme Den pro Tibet, zvu vás k několika řádkům o tom letošním. Najít, sledovat a podpořit nás můžete třeba tady: Taši Delé.


Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. ČR se k této iniciativě připojuje od roku 1996. Minulý rok ji u nás podpořilo 467 obcí, měst, městských částí nebo krajů vyvěšením tibetské vlajky jako projevení sounáležitosti mírumilovnému národu s bohatou kulturou a obrovským duchovním odkazem, který pomalu upadá v zapomění.Jak vlastně Vlajka pro Tibet vznikla?
V letech 1950-1951 vnikla na území Tibetu čínská armáda a bezmála deset let plenila vše, čím se během tísíciletí Tibet stal. Z kulturně, duchovně a historicky bohatého národa, se rázem stala menšina na vlastním území.
10. 3. 1959, devět let po začátku okupace, proběhlo hlavní povstání Tibeťanů, které skončilo zmařením 86 000 lidských životů a úprkem mnoha Tibeťanů, včetně duchovního vůdce dalajlamy, do exilu. Proto se právě 10. 3., letos 55 let po povstání, vlajka vyvěšuje.


O situaci, která dnes v Tibetu vládne, nejlépe vypovídá výňatek z dokumentu občanského sdružení Lungta:

"Pokud například v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, zazpíváte tibetskou hymnu nebo nenásilně upozorníte na porušování lidských práv, můžete být zatčen, vězněn, mučen, souzen a odsouzen a to bez práva na obhájce nebo řádný soudní proces. To všechno bez ohledu na to, že se Čína paradoxně zavázala k dodržování Deklarace lidských práv jako jedna z prvních zemí již v roce 1948. Jako Tibeťan budete v důsledku masivního přesídlování čínských obyvatel na území Tibetu národnostní menšinou ve vlastní zemi, setkáte se s rasovou diskriminací. Je velmi pravděpodobné, že budete nevzdělaný, nezaměstnaný nebo budete žít pod hranicí chudoby. Pokud se vám podaří studovat, nebude vám ve většině případů umožněna výuka ve vašem rodném jazyce. Vaše kulturní zvyky a tradice budou zakazovány nebo omezovány. Narazíte na omezování svobody tisku, cenzuru a internetovou cenzuru. Velmi silně si uvědomíte omezování osobní svobody, svobody názoru a projevu, shromažďování nebo náboženského vyznání."


Prostřednictvím Dne pro Tibet se snažíme tibetskou kulturu přiblížit všem, které okouzlila stejně, jako nás. V rámci Festivalu pro Tibet, který probíhá od 28.2.-15. 4. 2014, byly letos v ekocentru promítané například tyto filmy:
Přechod přes Himálaj - I. díl
Na druhé straně Himálaje - II. díl
Semínka Tibetu
Poselství Tibeťanů - Buddhismus - I. díl
Poselství Tibeťanů - Tantrismus - II. díl
Uvedení Jeho Svatosti dalajlámy do řádu
Tibetský příběh
Tibet zpívá / USA / 2009 / 82 min.
Dalajlama - síla pravdy / Dánsko / 2001 / 60 min.
Oči pro Tibet / USA / 2005 / 56 min.


Kdo přišel, mohl také shlédnout výstavu fotografií, která je součástí vzdělávacího programu Tibet a Barma-Tibeto-barmské nadějě o opomíjených rozvojových problémech těchto zemí.

Den pro Tibet v Ostrově je ale vždy především oblak nabitý smíchem, pohodou, mantrami linoucími se zahradou a úsměvy. A když se tento oblak se setměním rozplyne, energie nastřádaná v něm dopluje právě tam, kde je jí třeba.

Velkým lákadlem pro děti, je mandala, kterou si skládají z mrkve, jablek, salátu, suchého pečiva...a která už má za ty roky pracovní název "zvířátková mandala".


Po jejím dokončení je "obřadně" zrušena hromadnou pastvou morčat. Zkrátka luxusní švédský stůl... :)


Ve výtvarné dílně si tentokrát každý, kdo přišel, vyrobil mandalu z ovčí vlny, modlitební mlýnek, vybarvil si vlastní jantru, nebo napsal přání na modlitební paporek.
Kromě dobrovolného vstupného byl k mání obchůdek, převážně s tibetským zbožím. Celé vstupné a podstatná část z prodeje z obchůdku, nakonec podpoří nejrůznější projekty. Tento rok se výtěžek rozdělil mezi: Nepálčata, Festival pro Tibet, Koza pro Tibet a Kmotrovství na dálku sdružení Most.V obchůdku to vířilo vůněmi a barvami.


Přečetli jsme si tibetské pohádky...


A na terase ochutnali ty nejjemnější čaje...

Vysypávání pískové mandaly je s tibetskou kulturou úzce spjaté. Motivy jsou různé-od symbolů tibestského buddhismu, vyobrazení božstev-mandala jako taková ale symbolizuje jednotu a rovnováhu. Její rušení pomíjivost, přeměnu, koloběh. Symboly naší mandaly jsou intuitivní. K jeji tvorbě je použitý barvený říční písek.


Na tvorbě velké pískové mandaly se obvykle během přibližně deseti hodin vystřídá několik lidí...
Je tu ale připravená i malá písková mandala, kde si techniku můžou vyzkoušet i děti...

V hudební dílně se zpívaly mantry, bubnovalo se a také s sebou nesla prvky muzikoterapie...

Primitivové neznámé kultury nejdřív poskytli návštěvníkům dokonalou potěchu pro uši i duši a po té Leon Havlíček, jeden ze členů, zajímavě pohovořil na své přednášce o muzikoterapii.

K hotové pískové mandale byli v pozdních odpoledních hodinách svoláni Ti, kdo vytrvali...
...aby byli svědky obřadu jejího rušení. Ten u nás neprovádějí buddhističtí mniši, ale děti. A to proto, že v jejich podání nejde o ničení jako takové, ale o přetvoření, hru.
Písek z mandaly si pak každý mohl odnést domů. V tibetském buddhismu bývá hozen do řeky, dává se do základů domů a může být použit také k rituálním účelům.

Doufejme, že oblak nadýchaný tou příjemnou energií z ostrovského Dne pro Tibet, doletěl až nad vrcholky Himálají.


 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama